Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska podsumowuje akcję „Hiena” i „Znicz” w Warszawie. Ponad 860 zdarzeń w tym pobicie i kradzież na Cmentarzu Bródnowskim

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Straż Miejska odnotowała ponad 860 zdarzeń w dniach 27 października – 5 listopada w działaniach pod kryptonimem „Hiena” i „Znicz”. Do udziału w tych akcjach zadysponowano 675 funkcjonariuszy.
Straż Miejska odnotowała ponad 860 zdarzeń w dniach 27 października – 5 listopada w działaniach pod kryptonimem „Hiena” i „Znicz”. Do udziału w tych akcjach zadysponowano 675 funkcjonariuszy. Straż Miejska
Straż Miejska odnotowała ponad 860 zdarzeń w dniach 27 października – 5 listopada w działaniach pod kryptonimem „Hiena” i „Znicz”. Do udziału w tych akcjach zadysponowano 675 funkcjonariuszy. W Warszawie na jednym z cmentarzu doszło m.in. do pobicia i próby kradzieży.

Akcje „Hiena” i „Znicz” miały za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich odwiedzających groby bliskich oraz przeciwdziałać zakłócaniu porządku i spokoju publicznego. Strażnicy ukierunkowali swoje działania na m.in. zapewnienie bezpiecznego ruchu pieszych, zapobieganie kradzieżom cmentarnym, egzekwowanie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, przestrzeganie przepisów dotyczących działalności handlowej, czy stosowanie się do zasad parkowania pojazdów.

178 mandatów karnych. „Najgorsza sytuacja na drogach”

Jak podaje Straż Miejska, podczas podjętych działań nałożono w sumie 178 mandatów karnych, w 84 przypadkach zastosowano pouczenia. Służby zatrzymały trzy osoby.

„Największa liczba interwencji dotyczyła ruchu drogowego. Kierowcy 182 pojazdów otrzymali wezwania w związku z nieprzepisowym postojem pojazdów, nałożono 29 mandatów, zastosowano 54 pouczenia. W 35 przypadkach strażnicy wystawili zlecenie usunięcia pojazdu z miejsca, gdzie nieprzepisowo parkując, kierujący wprowadzał zagrożenie w ruchu drogowym” – wskazuje Straż Miejska.

W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych funkcjonariusze biorący udział w akcji „Znicz”, w okolicach wielu cmentarzy wygrodzili taśmami ostrzegawczymi miejsca, gdzie zwykle dochodziło do naruszeń przepisów.

Ponadto spora część interwencji była związana z prowadzeniem działalności handlowej poza miejscami do tego wyznaczonymi (125 mandatów, 11 pouczeń).

Straż Miejska odnotowała ponad 860 zdarzeń w dniach 27 października – 5 listopada w działaniach pod kryptonimem „Hiena” i „Znicz”. Do udziału w tych akcjach zadysponowano 675 funkcjonariuszy.

Straż Miejska podsumowuje akcję „Hiena” i „Znicz” w Warszawi...

„W czasie akcji „Hiena” i „Znicz” doszło też do kilku poważniejszych zdarzeń, w których interweniowali nasi funkcjonariusze. Strażnicy sukcesem zakończyli m.in. akcję poszukiwania dziecka zaginionego na cmentarzu, pomagali osobom, które doznały urazów w wyniku upadku, odnotowali też kilka incydentów, związanych z naruszeniem porządku oraz podejrzeniami kradzieży cmentarnych” – alarmuje SM.

Pobicie i kradzież na Cmentarzu Bródnowskim

Do najpoważniejszego incydentu doszło po godzinie 13 w Dzień Wszystkich Świętych w okolicach Cmentarza Bródnowskiego. Patrolujący ten rejon strażniczka i strażnik nagle usłyszeli krzyki dochodzące z okolic kancelarii cmentarza.

„Finałem interwencji było ujęcie dwóch sprawców brutalnego pobicia dwóch innych mężczyzn. Jeden z poszkodowanych z ciężkimi urazami został zabrany do szpitala. Ujęci przez strażników miejskich sprawcy zostali przekazani policji” – podają służby.

29 października strażnicy patrolujący okolice Cmentarza Bródnowskiego, ujęli podejrzanego o kradzież kieszonkową. Strażnicy zauważyli zamieszanie w autobusie linii 169. Jak się okazało, jadące nim pasażerki dawały znaki, że potrzebują pomocy. Agresywny mężczyzna, który miał przy sobie przedmioty pochodzące z kradzieży został wyprowadzony z autobusu a następnie przekazany policji.

Pomoc poszkodowanej czy zaginione dziecko

Natomiast dzień później – 30 października, funkcjonariusze patrolujący okolice cmentarza przy ulicy Przyczółkowej w Wilanowie, zauważyli jak idąca nieopodal kobieta potknęła się i upadła. Upadek wyglądał bardzo groźnie, strażnicy natychmiast podbiegli do kobiety z pomocą i opatrzyli ranę. Po kilku minutach działania przejęło wezwane przez strażników pogotowie.

Około godziny 3 w nocy 31 października strażnicy miejscy z VII Oddziału Terenowego podjechali pod cmentarz przy ulicy Izbickiej, by przejąć posterunek po innym patrolu.

„Zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudził zaparkowany przy cmentarnym murze samochód. Kierujący twierdził, że zaparkował „by odpocząć”. W bagażniku auta miał doniczki z kwiatami. Kierowca nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć ani pobytu w okolicach cmentarza o tak nietypowej porze ani sposobu w jaki wszedł w posiadanie kwiatów. Jego tłumaczenia były tak niespójne i nielogiczne, że strażnicy wezwali policję” – czytamy.

Do interwencji Straży Miejskiej doszło także po południu 1 listopada. Wówczas do mundurowych podszedł zdenerwowany mężczyzna i poprosił o pomoc w odnalezieniu 11-letniej córki, która zgubiła się na Cmentarzu Bródnowskim. Po kilkunastominutowych poszukiwaniach strażnicy odnaleźli dziewczynkę i przekazali rodzicom.

Na tym samym cmentarzu, starszy mężczyzna potknął się, a upadając rozbił sobie głowę. Poszkodowanego mężczyznę opatrzył pieszy patrol straży miejskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto