Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska szkoli czworonożnych funkcjonariuszy

UM Płock
Maur, Szaman i Rusłan to nowe psy służbowe w szeregach płockiej straży miejskiej. Te trzy owczarki niemieckie we wtorek 4 grudnia wraz ze swoimi opiekunami rozpoczęły specjalistyczne szkolenie w Centrum Szkolenia Policji – Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Szkolenie nowych „funkcjonariuszy” potrwa do 10 kwietnia 2013 roku.

Do pracy z psami zgłosili się: strażnik Zbigniew Trzciński, specjalista Marcin Dziedzicki oraz strażnik Grzegorz Szumiński. Wszyscy zgodnie podkreślają, że zdecydowali się na pracę ze zwierzętami ze względu na zamiłowanie do psów. Psy służbowe podczas szkolenia muszą przejść kurs, składający się m.in. z elementów posłuszeństwa i obrony. Pies po skończonym kursie musi dobrze reagować na komendy, które wydaje jego przewodnik a przede wszystkim umieć prawidłowo zareagować w przypadku zagrożenia życia czy zdrowia jego opiekuna lub osób.

Czytaj także: Kobieta trzymała psa w skandalicznych warunkach

Po ukończeniu szkolenia odbędą się egzaminy, po których psom nadane zostaną certyfikaty umożliwiające pracę w straży miejskiej. I dopiero po otrzymaniu takiego certyfikatu owczarki niemieckie będą mogły wyjść na płockie ulice. Patrole z psami będą wykorzystywane m.in. do ochrony i kontroli terenów zielonych, skwerów, parków oraz do zabezpieczania imprez, uroczystości, zgromadzeń, a także do udzielania wsparcia innym patrolom Straży Miejskiej w przypadkach wystąpienia zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.

Czytaj także: Policjanci zabezpieczyli papierosy i tytoń bez akcyzy

Po powrocie ze szkolenia zwierzęta zapewnioną będą miały, także stałą opiekę medyczną lekarza weterynarii. Szczepione są przeciwko wściekliźnie, grypie oraz innym chorobom. Są również odrobaczane. Należy pamiętać, że pies - tak jak inne środki przymusu bezpośredniego, będące do dyspozycji strażnika, może zostać zastosowany wobec osób uniemożliwiających wykonywanie przez funkcjonariusza zadań określonych w ustawie o strażach gminnych. Może on zostać użyty dopiero po uprzednim wezwaniu do zachowania się zgodnego z prawem i po bezskutecznym uprzedzeniu o jego zastosowaniu.

Czytaj także: Straż miejska ostrzega: zbliża się sezon włamań do altanek

Strażnik ma jednak prawo do odstąpienia od tych czynności, w przypadku, gdy zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia, zdrowia ludzkiego oraz mienia. Strażnik może użyć psa przy odpieraniu czynnej napaści, pokonywaniu oporu lub udaremniania ucieczki. W czasie wykonywania tych zadań zwierzę musi mieć założony kaganiec. Nie jest to konieczne, gdy pies jest wykorzystywany do odparcia napaści wobec osoby posiadającej broń palną lub inny niebezpieczny przedmiot.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto