Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia Płock. Ruszyły darmowe szczepienia przeciw grypie dla seniorów. Gdzie i jak się zgłosić?

Damian Kelman
Damian Kelman
Sławomir Kowalski
Jak co roku ruszają bezpłatne szczepienia dla mieszkańców Płocka w wieku 65 i więcej lat. Szczepieniu można poddać się w swojej przychodni - samorządowy program realizują 22 placówki. Zobaczcie najważniejsze informacje.

Szczepienia przeciw grypie w Płocku

Od wielu lat w Płocku samorząd przygotowuje darmowe szczepionki przeciwko grypie. W tym roku jest podobnie. Seniorzy będą mogli wykonać darmowe szczepienia w 22 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej z 23 działających w mieście. Aby skorzysta z darmowego szczepienia, wystarczy skontaktować się z placówką, w której jest się zarejestrowanym, i umówić na termin wizyty. Szczepienia finansowane przez miasto będą wykonywane do końca listopada albo do wyczerpania się puli szczepionek. Samorząd przewidział realizację ponad 4200 szczepień przeciw grypie w grupie seniorów powyżej 65. roku życia.

Kto powinien się zaszczepić?

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wszystkie osoby powyżej 6. miesiąca życia do zaszczepienia się przeciwko grypie. Szczególnie rekomendują je:

  • osobom chorującym przewlekłe,
  • dzieciom poniżej 5 roku życia,
  • osobom w wieku powyżej 55 lat,
  • pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym,
  • pracownikom wykonującym zawody wymagające częstego kontaktu z ludźmi.

Szczepienia chronią nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami.

Krajowe refundacje

Jak informuje Urząd Miasta, w Polsce z darmowych, refundowanych przez NFZ szczepionek przeciw grypie mogą skorzystać seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50% za preparat należy się: dzieciom po 6. miesiącu życia, osobom chorującym przewlekle i z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 65 lat. Za samą usługę szczepienia pacjent nie poniesie żadnego kosztu, bez względu na to czy zostanie ona wykonana w placówce podstawowej opieki zdrowotnej, czy w aptece, która zgłosiła się do programu NFZ. Bez względu na miejsce szczepienia, pierwszym etapem jest poddanie się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskanie recepty (z refundacją, bądź nie). Następnie można:

  • poddać się szczepieniu w punkcie POZ,
  • udać się do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę.

Po zakupie w aptece, można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej, by tam poddać się zabiegowi szczepienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto