Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital na Winiarach w Płocku. Placówka na drugim miejscu pod względem liczby pobrań narządów w województwie. “To kropla w morzu potrzeb”

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Podczas środowej (26.01.2022) konferencji Samorządu Województwa Mazowieckiego zainaugurowano kampanię pod hasłem “Daj życie”. Jej celem jest szerzenie wiedzy o dawstwie i transplantacjach. W wojewódzkich placówkach liczba dawców wciąż jest dużo mniejsza niż biorców. Na drugim miejscu pod względem pobrań narządów znalazł się płocki szpital na Winiarach.

Kampania “Daj życie” zainaugurowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego podejmuje problem dawstwa narządów i transplantacji. Samorząd podaje, że liczba osób oczekujących na przeszczep jest nadal dużo wyższa, niż liczba dawców.

Transmitowana w mediach społecznościowych konferencja miała miejsce 26 stycznia 2022 roku, w 56. rocznicę pierwszego przeszczepu nerki zakończonego sukcesem.

Według statystyk, pod koniec 2021 roku na przeszczep w Polsce czekało ponad 1,7 tys. osób. Dysproporcja jest duża - tylko od 360 osób udało się pobrać co najmniej jeden narząd.

Jako główną przyczynę problemu Samorząd Województwa Mazowieckiego podaje małą liczbę narządów pobieranych od zmarłych. Problem pogłębił się zwłaszcza w ostatnim czasie. Kłopotem stały się m.in. koordynacja pobrań wielonarządowych w dobie pandemii, identyfikacja dawców, problemy z wykonaniem testów PCR, a także ryzyko dyskwalifikacji w razie dodatnich wyników.

Nasza kampania skierowana jest do mieszkańców Mazowsza, w tym do personelu medycznego, ponieważ to właśnie na lekarzach i pielęgniarkach spoczywa ciężar rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców – powiedział marszałek Adam Struzik.

Szpital na Winiarach drugi pod względem liczby pobrań narządów na Mazowszu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku znalazł się na drugim miejscu w województwie pod względem liczby pobrań narządów w latach 2015-2021. Elżbieta Lanc, która jest członkiem zarządu województwa mazowieckiego przyznała, że nadal jest to “kropla w morzu potrzeb”, a w zeszłym roku w szpitalach na Mazowszu doszło do zaledwie 25 skutecznych pobrań wielonarządowych.

Patrząc na liczbę oczekujących, jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb. W przypadku naszych placówek przeszczepy realizują szpitale wojewódzkie w Ostrołęce, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach i w Radomiu. W Warszawie są to szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej i szpital międzyleski. To właśnie w tym ostatnim, w latach 2015-2021 doszło do największej liczby pobrań – 61, drugi w statystykach jest szpital wojewódzki w Płocku – 49 pobrań – powiedziała Elżbieta Lanc.

Kampania informacyjno-edukacyjna “Daj życie” będzie prowadzona we współpracy z Zespołem ds. wdrożenia Programu „Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim”, realizowanego w ramach „Programu rozwoju donacji i przeszczepiania narządów”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto