Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Utonięcia na Mazowszu. Policja apeluje o rozsądek

KWP Radom
Utonięcia na Mazowszu często są skutkiem ignorowania takich znaków
Utonięcia na Mazowszu często są skutkiem ignorowania takich znaków Anna Kaczmarz / Polskapresse
Utonięcia na Mazowszu. Policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. W poniedziałek 9 lipca doszło do kolejnego utonięcia na Mazowszu. W rzecie Narew utonęło dwóch nastolatków.

Utonięcia na Mazowszu - tragiczny bilans

Od początku tegorocznych wakacji na terenie Mazowsza utonęło już sześć osób. 9 lipca wieczorem w trakcie kąpieli w miejscu niedozwolonym w rzece Narew utonęło dwóch młodych mieszkańców powiatu wyszkowskiego, którzy wspólnie z dwoma kolegami weszli do wody nie umiejąc pływać. Mieli 16 i 17 lat. W pewnym momencie cała czwórka znalazła się pod wodą. Dwóch nastolatków wyszło z wody o własnych siłach, natomiast dwóch zniknęło pod wodą.

Utonięcia na Mazowszu - tragedia w Płońsku

Kilka dni temu na terenie Płońska w wyrobisku powstałym po żwirowisku utonął 15-latek. Według wstępnych ustaleń, prawdopodobnie przypadkowo wpadł do wody z usuwiska przy brzegu. Ratować chciał go kolega, który niestety nie potrafił pływać i nie zdołał mu pomóc. Nastolatek utonął.

Różnego rodzaju stawy, zbiorniki po wyrobiskach czy tzw. glinianki, które w upalne dni przyciągają amatorów kąpieli, mogą okazać się śmiertelną pułapką. Najczęściej nikt nie zna ich faktycznej głębokości, ukształtowania dna czy rodzaju jego podłoża. Są w nich miejsca gdzie woda ma głębokość 1 m, a dwa kroki dalej może to być 5 m.

Utonięcia na Mazowszu - jakie są przyczyny?

Utonięcia na Mazowszu w większości przypadków są wynikiem nadmiernej brawury, słabą znajomością zbiornika, braku umiejętności, nieodpowiedniego przygotowania się do pływania, niestosowania indywidualnych środków ochrony, ale również braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

Utonięcia na Mazowszu to często połączenie brawury z alkoholem. Pamiętajmy, że łączenie kąpieli i alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Gdy temperatura powietrza jest wysoka, trunek szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni. Policja apeluje o rozsądek przed każdym sezonem letnim.

Utonięcia na Mazowszu - jak uniknąć niebezpieczeństwa?

Aby uniknąć zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą stosujmy się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo: starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych, stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam regulaminów, unikajmy „dzikich kąpielisk, a jeżeli już decydujemy się na korzystanie z nich nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody, nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać blisko wody. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej, korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny oraz o tym, aby zwłaszcza osoby, które nie potrafią pływać używały kapoków, absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu, jeżeli już dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujemy aby ułatwić dotarcie na miejsce służbom ratowniczym.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto