Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Vox Juventutis w czwartek na Starym Rynku

Redakcja
fot. UM Płock
Przez cztery kolejne wieczory Stary Rynek wypełni chóralny śpiew i muzyka orkiestrowa. Od czwartku do niedzieli trwać bowiem będzie Międzynarodowy Przegląd Chórów i Orkiestr Dętych organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Z pewnością największe emocji wzbudzi czwartkowy występ Vox Juventutis. Płocki chór zdobył podczas lipcowej Olimpiady Chóralnej w Cincinnati złoto w kategorii jazz i srebro w pop.

23 sierpnia / czwartek / godz. 19
MIEJSCE: Stary Rynek
wystąpi: koncert chóru Vox Juventutis (Płock)

24 sierpnia / piątek / godz. 19
MIEJSCE: Stary Rynek
wystąpi: koncert chóru Selwa Piano Mosciano (Włochy)

26 sierpnia / niedziela / godz. 16
MIEJSCA: na płockich osiedlach (3 jednocześnie):
Pasaż Paderewskiego / Plac przed Spółdzielczym Domem Kultury
Plac przy kościele pw. św. Benedykta

wystąpią:
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Tiszafiuredi Ifusagi Fuvoszeneka (Węgry)
Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej Seda „Griaustinis” (Litwa)
Wołgogradzka Orkiestra Dęta (Rosja)

26 sierpnia / niedziela / godz. 18
MIEJSCE: Stary Rynek
wystąpią:
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Tiszafiuredi Ifusagi Fuvoszeneka (Węgry)
Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej Seda „Griaustinis” (Litwa)
Wołgogradzka Orkiestra Dęta (Rosja)

Impreza towarzysząca: występ w piątek 25.08 o godz. 19 chóru Selwa Piano Mosicano (Włochy) i Jazz Bandu z Wołgogradu (Rosja) w Ośrodku Wypoczynkowym „Magdalena” w Koszelówce.

Wołgogradzka Orkiestra Dęta (ROSJA) powstała z inicjatywy zarządu kultury administracji miasta Wołgogradu 1 stycznia 2005 roku i otrzymała status Municypalnego Zespołu Twórczego z kierownikiem artystycznym, aranżerem i dyrygentem na czele, Leerem Władimirem Iliczem. W skład orkiestry wchodzą najlepsi muzycy miasta, którzy na podstawie konkursu zostali przyjęci do etatu orkiestry. Pierwszą grupę artystyczną tworzyło 26 osób, po czym rozszerzyła się ona do 33 członków. Instrumentarium orkiestry to: - drewniane instrumenty dęte - miedziane instrumenty dęte - instrumenty perkusyjne Orkiestra może występować w dużym składzie (30 os.), średnim (15-17 os.), a także w małym --7 osób. Repertuar liczy już ponad 400 utworów: klasyka, muzyka popularna, jazz, folklor, melodie współczesne i pieśni tradycyjne dla orkiestry dętej, a także wiele innych. Orkiestra wydała cztery płyty, składające się z utworów różnych gatunków.

ORKIESTRA DĘTA ZE SZKOŁY MUZYCZNEJ W SEDA „GRIAUSTINIS”/„GRZMOT" (LITWA)
Orkiestra dęta ze Szkoły Muzycznej w Seda została założona w 1991 r. Od początku prowadzi ją Kęstutis Dvarzeckis. Orkiestra jest aktywnie zaangażowana w litewskie festiwale, konkursy, uroczystości miejskie, parady i festiwale. Repertuar zawiera popularną muzykę orkiestrową kompozytorów litewskich i zagranicznych. Skład: obecnie w orkiestrze gra 30 uczniów w wieku 10-18 lat. Dzieci i młodzież są zachęcani do wspólnego grania, uczeni bycia kulturalnym, aktywnym, szanowania tradycji i obyczajów, jak również promowania kraju. Orkiestra występowała również w Estonii, Niemczech i Szwecji.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Tiszafiuredi Ifusagi Fuvoszeneka (WĘGRY)
Zespól został założony 15 lutego 1987 roku. Dyrygentem orkiestry jest Tibor Balla. Muzycy nie tylko dają koncerty, ale biorą udział w dużych imprezach oraz festiwalach muzycznych zarówno na Węgrzech jak i w wielu innych krajach europejskich (Turcja, Francja, Polska, Niemcy, Dania, Rumunia, Austria, Wielka Brytania, Bośnia-Hercegowina, Chorwacja, Montenegro, Portugalia i Włochy). Skład: obecnie liczy około 90 członków, z których blisko 34 do 55 osób podróżuje. W samym zespole istnieje kilka mniejszych, tzw. kameralnych grup do których należą: kwintet, grupa grająca polkę, kwartet tuby oraz puzonu. Zespół ma zaszczyt pracować z grupami mażoretek (tradycyjnych zespołów tanecznych), które sprawiają, ze pokaz czy festiwal staje się jeszcze bardziej spektakularny i uroczy. Repertuar: zespół gra mieszankę tradycyjnych tańców ludowych (marsze, polki) oraz lekkich i klasycznych znanych utworów.

Chór PWSZ „Vox Juventutis”
Powstał w 1999 roku i działa pod kierunkiem Roberta Majewskiego. Emisją głosu zajmuje się Izabela Denst-Szydłowska, a akompaniatorem jest Maciej Bieniek. W ciągu 10 lat istnienia chór odniósł kilka znaczących sukcesów: III miejsce na X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Pradze - 2000 rok; III miejsce, "Brązowy Dyplom", na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Grado we Włoszech - 2001 rok, i trzykrotnie II miejsce, "Srebrna Wstęga" na XIII, XIX i XVI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Pradze - w latach 2003, 2004 i 2006 oraz II miejsce w World Choir Games w Cincinnati (USA) - w 2012. Od lat zespół koncertuje na imprezach kulturalnych organizowanych przez Urząd Miasta Płocka i Płocką Orkiestrę Symfoniczną. Występował w Grecji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Chorwacji, Turcji i na Ukrainie (wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej).

Codziennie najświeższe informacje z Płocka na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

źródło: POKiS

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto