Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiele atrakcji i sukces Dożynek w Płocku [ZDJĘCIA]

Dagmara Kobla-Antczak
Fot. Starostwo Powiatowe
Na Dożynki do Płocka przyjechało 19 wieńców ze wszystkich gmin i wielu sołectw powiatu płockiego. Dwa dodatkowe należały do gospodarzy – Powiatu i Miasta. Nie zawiodły także sztandary. 60 chorągwi towarzyszyło Dożynkom Płockim. Gościem specjalnym był Wicepremier Rządu RP Waldemar Pawlak, patronów Dożynek Płockich reprezentował Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w płockiej „stanisławówce” koncelebrowana przez Jego Ekscelencję Biskupa Diecezji Płockiej Romana Marcinkowskiego.

[ZDJĘCIA] Płock pożegnał lato podczas Family Festival
Eucharystii towarzyszyła specjalnie przygotowana narracja, którą prowadził aktor płockiego Teatru Dramatycznego Piotr Bała. Powiatowi i miejscy radni czytali Modlitwę Wiernych i uczestniczyli w procesji z darami. O oprawę muzyczną zadbał Chór Pueri Cantores Plocenses pod dyrekcją Anny Bramskiej, na organach grał Wiktor Bramski, dodatkowo Mszy Towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP Staroźreby.

Plebiscyt: Wybierz najsympatyczniejszego zwierzaka z płockiego ZOO!

Starosta Płocki, Piotr Zgorzelski, pomysłodawca pierwszych od 35 lat dożynek w Płocku wraz Prezydentem Miasta Płocka, Andrzejem Nowakowskim czytali w trakcie Mszy z Księgi Powtórzonego Prawa i z Świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza. Obaj także dziękowali za Eucharystię.

Eliminacje w turnieju kosza ulicznego z Marcinem Gortatem [ZDJĘCIA]

- Kościół Płocki zgromadził się przed Tobą, Ekscelencjo, nasz Dobry Pasterzu, Ojcze, w którego sercu zawsze jest miejsce dla rolników, który jak nikt potrafi docenić trud ich rąk i poświęcenie z jakim karmią całe narody. Codziennie doświadczamy Twojej opieki – mówił Starosta Płocki, Piotr Zgorzelski.

- Jest coś urzekającego w symbolice tego miejsca, Kościele pw Świętego Stanisława Kostki, którego opiekunami od dziesięcioleci są księża salezjanie. To oni udzielili schronienia, jako jedyni mazowieckim chłopom, którzy prześladowani 65 lat temu, zebrali się w tym świętym miejscu, by bronić swoich przekonań, by walczyć o Polskę, by dać odpór komunistom. Tak wtedy jak i dziś, stanisławówka otwiera dla nas swoje drzwi i serce. Dziękujemy za to raz jeszcze. – Dodał Prezydent Miasta Płocka, Andrzej Nowakowski.

Festiwal Audioriver 2011 [ZDJĘCIA]

Po Mszy Świętej korowód ruszył ulicami miasta na stadion, gdzie rozpoczęła się część oficjalna prowadzona przez prezentera i aktora Mariusza Korpolińskiego.

- „Bóg pobłogosławił, ziemia plon wydała – śpiewają rolnicy we wszystkich polskich kościołach podczas tradycyjnych i dorocznych dożynek, niosąc dorodne bochny chleba w dziękczynnej procesji z darami. – mówił Starosta Płocki, Piotr Zgorzelski - Dziś my dziękujemy Wam, za trud tegorocznych żniw, za plony, za ciężką pracę. Dziękujemy w Płocku, mieście, w którym mieszka dziś 1,5 tysiąca rolników i nie pomylę się, gdy powiem, że także tysiące dzieci i wnuków rolniczych rodzin. Pielęgnowanie dożynkowej tradycji to rodzaj umacniania wzajemnej, pokoleniowej więzi. W plecenie dożynkowych wieńców angażują się całe rodziny, by potem wspólnie świętować. Podobnie my – samorząd powiatu i miasta, chcemy razem pracować na rzecz naszych mieszkańców i łączyć – a nie dzielić. Wspólnie możemy więcej w każdej sferze i dziedzinie społecznej aktywności. Powiat i Miasto razem dysponują nie tylko ogromnym terenem, ale także kolosalnym budżetem, a zatem zwielokrotnionymi możliwościami.

Wicepremier Waldemar Pawlak wręczył także 27 osobom z miasta i powiatu honorową odznakę „zasłużony dla Rolnictwa” nadana przez Ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu zespołu Masovia zachwycił płocczan i gości.

ZDJĘCIA z Festiwalu Piękna 2011: Miss Polski i Miss Nastolatek

Przekazany przez Starostów Dożynek Marzenę Głażewską i Andrzeja Bałdygę chleb samorządowcy rozdzielili wśród widzów.

Wspólna zabawę mieszkańców gmin i miasta rozpoczęło rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego przeprowadzonego pod kierunkiem Paolo Cozza, autora książki kucharskiej „Włoska kuchnia na polskim stole” wydanej w 2007 roku, a znany przede wszystkim z programu telewizyjnego „Europa da się lubić” nadawanym na antenie TVP2.

Jurorzy: Przewodniczący rady Powiatu Płockiego Adam Sierocki, Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Gapińska i Michał Twardy, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku wraz z Paolo Cozza uznali, że najsmaczniejsza jest Kiełbasa Myśliwska zaproponowana przez przedstawicieli Gminy Nowy Duninów.

Dzieci na stadionie bawił niezwykły teatr Wagabunda.

Chwilę później na Nowym Rynku przy Teatrze Dramatycznym w Płocku inni jurorzy: Arkadiusz Adamowski, redaktor Naczelny Gazety Wyborczej w Płocku, Grzegorz Szkopek, dziennikarz Tygodnika Płockiego, Artur Kras, fotograf i radny Rady Miasta, Jan Rzeszotarski, Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Michał Twardy, szef Delegatury Urzedu marszałkowskiego w Płocku i Radosław Jędrzejczak – DataPark – sponsor nagród w konkursie uznali, że najlepiej najciekawsze miejsce Ziemi Płockiej uchwycił Artur Nowak.

Artur Nowak, ma 12 lat i jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 18. Zrobił zdjęcia płockiej parowy.

Gwiazdami na Stadionie miejskim byli Vox Juventutis i Wisła.

Gwiazdą wieczory zapowiedzianą przez Staroste Płockiego – Paweł Stasiak z zespołem Papa D., przy którego muzyce zatańczyło kilka tysięcy gości i płocczan.

Występy na stadionie zamknął ogniowy happening Teatru Makata.

Całe miasto żyło Dożynkami Płockimi. Na Nowym Rynku prezentowały się Ochotnicze Straże Pożarne – 40 wozów. Koncert zagrały Orkiestry Dęte Ochotniczych Straży Pożarnych z Gąbina, Łącka, Staroźreby, Bielska i Zespołu Szkół Technicznych nr 70 z Płocka.

Wszyscy otrzymali nagrody i statuetki ufundowane przez Gospodarzy Dożynek.

Na Starym Mieście występowały: chór Uniwersytetu II wieku, kapela ludowa z Sannik, Masovia, konkursy dla dzieci prowadziły Straż Miejska i Komenda Policji w Płocku.

Przy ulicy Tumskiej można było podziwiać 50 kramów, zobaczyć występy na scenie przy MDK, gdzie występowały między innymi Kamieniaki i Dzieci Łącka. Obejrzeć wystawę pokonkursowa ogólnokrajowego konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi”, samodzielnie wykonać gliniany garnek, bawić się z grupą FOTOANIMATOR z Gostynina.

Przeczytaj koniecznie:
* Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wypadku motocyklowego Jarosława Wałęsy
* Ponad kilogram narkotyków zabezpieczony przez płocką policję
* Plebiscyt: Wybierz najsympatyczniejszego zwierzaka z płockiego ZOO!


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.plock.naszemiasto.pl

Codziennie najświeższe informacje z Płocka na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

W naszym Kalendarzu Imprez nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto