Wisła Płock. Jorginho zakończył swój udział w Pucharze Narodów Afryki. Gwinea Bissau odpadła z turnieju

Damian Kelman
Instagram / jorginho11official
Jorginho z Wisły Płock wystąpił w reprezentacji Gwinei Bissau w ostatnim, trzecim spotkaniu fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki z Nigerią. Zawodnik Nafciarzy rozpoczął mecz w wyjściowym składzie. Jego Gwinea Bissau przegrała to spotkanie 0:2 (0:0) i ostatecznie żegna się z turniejem już po fazie grupowej.

Jorginho odpada z turnieju

Jorginho ostatni mecz fazy grupowej Pucharu Narodów Afryki rozpoczął w wyjściowym składzie występując na prawym skrzydle. Wyzwanie przed piłkarzem Wisły oraz jego reprezentacją było względnie trudne. Ich rywalem była Nigeria, czyli najlepszy zespół w grupie, który wygrał oba pierwsze mecze, zapewniając sobie awans do następnej fazy i to z pierwszego miejsca. To mogło się okazać małym plusem dla Gwinei Bissau, ponieważ ich rywale do meczu mogli podejść z pełnym luzem i bez presji wyniku. Reprezentacja naszego zawodnika, aby pozostać w turnieju, musiała wygrać swój mecz i liczyć na korzystne rezultaty albo w drugim drugim grupowym meczu Egipt - Sudan, albo w innych grupach, w przypadku zajęcia trzeciego miejsca. Niestety tak się nie stało, Gwinea Bissau przegrała 0:2 (0:0) z wyżej notowanym rywalem i ostatecznie odpadła z turnieju. Dwubramkowa porażka sprawiła zresztą, że drużyna spadła na ostatnie miejsce w grupie za sprawą gorszego bilansu bramkowego od Sudanu.

Postanowiliśmy wynotować wszystkie zagrania naszego zawodnika w tym spotkaniu:

• 9' - Jorginho otrzymuje piłkę po wrzucie z autu, ale naciskany przez obrońcę traci ją po odbiciu się od jego nogi.
  • 17' - Wiślak przyjmuje piłkę na około 25. metrze z zamiarem ruszenia pod bramkę rywali, lecz uprzedza go interweniujący defensor.
  • 23' - Nasz zawodnik dostaje piłkę około linii środkowej boiska. Nie chcąc tym razem wchodząc w drybling, zagrywa od razu prostopadłe podanie do napastnika, lecz jest na tyle niedokładne, że ten nie ma szans na wygranie pojedynku z przeciwnikiem. Chwilę później Jorgihno zamienia się stronami z drugim skrzydłowym i przechodzi na lewą stronę.
  • 27' - Mierzoną w jego stronę piłka skrzydłowy zamierza odegrać przy pierwszym kontakcie. Zagranie jest jednak na tyle niedokładne, że piłka wychodzi na aut.
  • 29' - Otrzymuje podanie na lewej stronie i od razu zagrywa do pobliskiego kolegi czym napędza akcję zespołu.
  • 40' - Przejmuje piłkę na wysokości linii środkowej i przebiega z nią kilka metrów, następnie decydując się na zagranie do kolegi z reprezentacji.
  • 41' - Po wślizgu swojego obrońcy przejął futbolówkę, a następnie balansem ciała minął rywala i odegrał.
  • 45' - Po rzucie rożnym piłka trafia do naszego zawodnika, który stoi na szesnastym metrze. Ten nie zastanawia się długo i od razu uderza z woleja, myląc się minimalnie.
  • 45+1' - Wracając na prawą stronę boiska, przyjmuje piłkę na tors na wysokości linii środkowej, a następnie zagrywa ją prostopadle do drugiego ofensywnego zawodnika.
  • 47' - Jorginho rozpoczął spotkanie na prawej stronie boiska. Otrzymał piłkę i odegrał ją do swojego pomocnika.
  • 50' - Wychodząc po piłkę z pola karnego, skrzydłowy Wisły otrzymał zagranie od kolegi z drużyny, a po przyjęciu piłki bezpiecznie odegrał ją z powrotem.
  • 52' - Gwinejczyk wymienił trzy podania ze swoimi partnerami, a następnie puszczony w gąszcz przeciwników przegrał trudny pojedynek i stracił piłkę.
  • 59' - Pomocnik przyjął piłkę odbitą od obrońcy rywali i mijając jednego z nich posłał piłkę na skrzydło, co zakończyło się dośrodkowaniem. Chwilę później, w podobnym miejscu, znów otrzymał zagranie i dryblingiem pokonał trzech zawodników, a jego akcję faulem przerwali defensorzy. Tym samym nasz zawodnik wywalczył dla Gwinei Bissau rzut wolny w niebezpiecznej odległości od bramki.
  • 70' - Jorginho opuścił boisko.

Podsumowując występ jedynego zawodnika z PKO Ekstraklasy na tym turnieju, rozpoczął on spotkanie od kilku niedokładnych zagrań i strat, ale z biegiem czasu nabierał pewności siebie, decydując się jednak na bezpieczniejsze zagrania. Był autorem najgroźniejszego uderzenia Gwinei Bissau w pierwszej połowie, a po przerwie dwukrotnie pokazał, że potrafi również dryblować. Spotkania nie będzie mógł jednak zaliczyć do udanych, ale, tak jak wspomnieliśmy, on sam i jego reprezentacja nie mieli przed sobą łatwego zadania.