Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Ośrodek Radioterapii na Winiarach coraz bliżej. Zakończył się pierwszy etap budowy

Damian Kelman
Damian Kelman
WSZ Płock
Zakończył się pierwszy etap budowy Ośrodka Terapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Całe prace mają zostać zakończone w trzecim kwartale 2023 roku. Na budowę oddziału szpital otrzymał 80 milionów złotych z samorządu województwa.

Budowa ośrodka radioterapii na Winiarach

Zakończył się pierwszy etap budowy ośrodka radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Budowa trzykondygnacyjnego budynku rozpoczęła się pod koniec 2021 roku, a wszystkie prace mają potrwać do trzeciego kwartału 2023 roku.

- Ośrodek radioterapii to niezwykle potrzebna placówka. Jestem przekonany, że wkrótce fachową opiekę znajdą tutaj pacjenci nie tylko z Płocka i okolic, ale także całego północnego Mazowsza. Możemy być zadowoleni z postępu prac i tego, że udało nam się zabezpieczyć środki na ten cel, mimo dwukrotnej odmowy wsparcia inwestycji w ramach rządowych programów – powiedział marszałek województwa Adam Struzik.

Poszerzenie oferty medycznej w zakresie onkologicznym jest bardzo ważne z punktu widzenia mieszkańców. Gdy urząd marszałkowski przeprowadzał badania na temat budowy, w rejonie płockim aż 56 procent głosujących wskazało onkologię jako najbardziej potrzebne specjalistyczne świadczenie. W całym województwie natomiast wskaźnik ten wyniósł mniej, bo 44 procent.

- Jestem dumny z faktu, że nasze ośmioletnie starania związane z uruchomieniem w Płocku Ośrodka Radioterapii dzięki wsparciu województwa mazowieckiego nabierają już tak realnych kształtów. Ponadto znakomita współpraca z wykonawcą inwestycji pozwalają nam z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość i w niedługim czasie rozpocząć prace zmierzające do wyposażenia obiektu w niezbędny sprzęt medyczny – powiedział Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Celem ośrodka będzie zapewnienie kompleksowego leczenia osób z chorobami nowotworowymi - od diagnostyki po rehabilitację. Na parterze obok przychodni specjalistycznych ulokowane zostaną pomieszczenia radioterapii z trzema bunkrami akceleratorów medycznych, pracownia PET oraz pracownie brachyterapii/HDR, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, mammografii i izotopowa. Na pierwszym i drugim piętrze zaplanowano oddziały łóżkowe. Koszt robót i wyposażenia niemedycznego to blisko 63,4 mln zł. Środki pochodzą z budżetu województwa. Łącznie natomiast samorząd przekazał 80 mln zł na budowę ośrodka, ale i zakup sprzętu medycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto