Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe samochody w Otrębusach. Tutaj czas działa tylko na korzyść skarbów motoryzacji [ZDJĘCIA]

Karolina Kowalska
Zabytkowe samochody w Otrębusach. Tutaj czas działa tylko na korzyść skarbów motoryzacji [ZDJĘCIA]
Zabytkowe samochody w Otrębusach. Tutaj czas działa tylko na korzyść skarbów motoryzacji [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
W niewielkiej miejscowości pod Warszawą znajdziemy garaż, którego nie powstydziłby się żaden z arabskich szejków, znanych z miłości do drogich i pięknych samochodów. Jednak wyjątkowość zbiorów w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach kryje się w bogatej historii każdego pojazdu. Sięgającej 118 lat wstecz!

Początek lat 70. Wprowadzona zostaje akcja "Posesja". Właśnie w tych czasach właściciele aut przedwojennych, uszkodzonych, niesprawnych technicznie zostają karani mandatami przez miejscowe władze za to, że na ich podwórkach stoją stare, smutne pojazdy, które w tym czasie pozostały w niełasce. Oddanie takiego auta na złom też wiązało się z ogromnymi komplikacjami, ponieważ należało go całego pociąć na kawałki przecinakiem lub zwykłą ręczną piłką.

Źródło: Naszemiasto.pl

I to w tym czasie zaczęła powstawać kolekcja Muzeum Motoryzacji, stworzona przez ludzi, którzy chcieli zapobiec niszczeniu zabytków i postawili sobie za cel ocalenie ich od zapomnienia. W tamtych czasach niedostępnym marzeniem, królem szos była poczciwa Syrena, a stary pojazd otrzymywano za darmo lub za symboliczną złotówkę. Należało "tylko" znaleźć możliwość przechowania go do późniejszych czasów, kiedy będą restaurowane. - I tak wielu naszych znajomych posiadających własne pola i ogródki przyjmowało na przechowanie różne samochody ciężarowe, osobowe, bądź motocykle - mówi pani Joanna Mikiciuk, współwłaścicielka muzeum, która oprowadziła nas po wystawie i z czułością opowiedziała o każdym eksponacie.

I tak od lat 80. właściciele muzeum zaczęli systematycznie rekonstruować samochody tak, aby mogły o własnych siłach się poruszać, a w 1995 roku zostały one udostępnione dla zwiedzających. Obecnie w Otrębusach znajdziemy ok. 300 zabytkowych pojazdów. - Zależało nam na stworzeniu takiej jednostki muzealnej, w której nie stoją wydmuszki, tylko prawdziwe pojazdy, którymi w każdej chwili możemy gdzieś pojechać - wyjaśnia Joanna Mikiciuk. - Tak jak w latach 20 i 30 i nawet te na drewnianych kołach, na jakich jeździły pierwsze samochody. I to się udało, 95 proc. naszych zbiorów porusza się o własnych siłach - dodaje.

Jakie perełki tam na nas czekają? Najstarszy pojazd jeżdżący na hafty z 1897r. , czyli Jag produkcji USA z 1895r. Najstarszy pojazd ciężarowy? Mercedes Daimler na masywach z 1913r., który był m.in. w filmie "Przedwiośnie". Osobowy? FIAT z 1919r.

Wśród eksponatów są samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery, motocykle, a także sprawne czołgi. W obecnej chwili w trakcie rekonstrukcji jest kolejnych kilkadziesiąt pojazdów, w tym słynny polski czołg 7TP i czołg zwiadowczy TKS.

Prawdziwym rarytasem dla fanów czterech kółek jest ZIS kabriolet J. Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy, również kabriolety i wiele innych aut jakimi jeździli Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura. - Nasze pojazdy przeżywają swą drugą młodość. Wszystkie są odrestaurowywane zgodnie z zasadami obowiązującymi w okresie ich powstania - dodaje Joanna Mikiciuk.

A do tego Praga (pierwszy samochód karosowany w Oświęcimiu), kolekcjonerskie i unikatowe modele mercedesów, fiatów, chevroletów, motorów (Sokoły produkowane w Ursusie), chryslerów, durantów, fordów, amerykańskich krążowników szos, a także polonezów, tarpanów, adlerów i mnóstwo innych skarbów.

Na miejscu znajdziemy także bohaterów niejednego filmu (oryginalne pojazdy, jak i repliki wykonywane na miejscu) - czołgi z filmu "Czterej pancerni i pies", odtworzony STAR papa mobile do filmu o Janie Pawle II z Johnem Voightem, pojazdy do filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy i "Pianista" Romana Polańskiego, samochód, którym poruszał się Piotr Fronczewski z "Awantury o Basię", wozy pancerne do filmów o II wojnie światowej (także dla BBC) i do serialu historycznego "Czas honoru" oraz "Bodo". A także bohaterów niejednej biografii - jak jaguar Grażyny Szapołowskiej, jaguar Bogusława Lindy, dacie premiera Buzka, fiata Aleksandra Kwaśniewskiego, na którym uczył się jeździć i był zarejestrowany jeszcze na ojca Pana Prezydenta. Do tego opancerzony cadillac Gierka, lancia należąca do Solidarności, volvo Mazowieckiego i Wałęsy, buick Cyrankiewicza, austin Bieruta czy pojazdy Wojciecha Jaruzelskiego z pancernymi szybami. Muzeum poza współpracą z ekipami filmowymi, wypożycza auta nowożeńcom, organizuje wycieczki po Warszawie. Organizuje i bierze udział w okolicznościowych zlotach.Organizuje lekcje z zakresu historii motoryzacji, wycieczki dla Szkół oraz przejazdy autobusami londyńskimi piętrowymi, czy polskim Jelczem Ogórkiem szlakiem PRL-u.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto