Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25-lecie Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła". Jubileuszowy koncert w teatrze

Damian Kelman
Damian Kelman
Dariusz Gdesz
6 września w teatrze dramatycznym w Płocku odbył się jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła". Zespół przedstawił swój bogaty repertuar z ćwierćwiecza, a na scenie pojawili się przedstawiciele pierwszego pokolenia "Wisły".

Wczoraj w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku odbył się jubileuszowy koncert poświęcony 25-leciu Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła". Celem koncertu było spotkanie się wszystkich pokoleń, które aktywnie uczestniczyły w tworzeniu "Wisły", by zaprezentować efekt osiągniętych przez lata wspólnych działań. Program artystyczny wspierała Płocka Orkiestra Symfoniczna oraz specjalnie przygotowana na tę okazję kompozycja taneczno-aktorska. Reżyserami koncertu byli: Piotr Onyszko – kierownik zespołu oraz Adam Gradowski – aktor płockiego teatru.

Przedstawienie zaczęło się filmem prezentującym archiwalne występy zespołu, a na końcu nagrania zebrani w teatrze oraz przed ekranami widzowie mogli usłyszeć nagranie z 1996 roku, podczas którego pierwsi członkowie składali przysięgę. Jej zakończenie zostało jednak dokończone przez stojących na scenie tancerzy. Sam pokaz, jego pierwszą część - "Fragmenty z życia płockiego flisaka" w choreografii Jana Łysakiewicza i opracowaniu muzycznym Witolda Jarosińskiego - rozpoczęło wykonanie piosenki "Szeroka woda na Wiśle" przez męskie grono, do którego wkrótce dołączyły kobiety, by wspólnie zaśpiewać "Flisaczkową żonę" i następnie wykonać pierwszy z ludowych tańców.

Kolejny z fragmentów poświęcony był impresji na temat chłopów, a za jej reżyserię odpowiedzialny był wspomniany wcześniej Adam Gradowski - również były tancerz zespołu. Na zakończenie pierwszej części zaprezentowano natomiast "Tańce Huculskie" w choreografii Jana Łosakiewicza. Po przerwie z kolei zebranym gościom zaprezentowano m.in. tańce i śpiewy górali żywieckich, przyśpiewki śląskie, tańce cieszyńskie czy recytatyw i dumkę Zosi z opery Flis - "Okropny ten poranek...." Stanisława Moniuszki. Muzyczną oprawę wydarzenia, poza Płocką Orkiestrą Symfoniczną, zapewniała również własna kapela zespołu, na której czele stał skrzypek Piotr Kelm.

W trakcie całego koncertu, gdy publiczność mogła ujrzeć jeszcze takie tańce jak, na przykład, krakowiak czy kozak, pokazy taneczne i muzyczne były przeplatane występami aktorskimi, co chwila nagradzanymi brawami przez zachwyconą widownię. Pośród zebranych gości nie zabrakło wysokich rangą osobistości z prezydentem Andrzejem Nowakowskim, marszałkiem województwa Adamem Struzikiem czy dyrektorem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" Jackiem Bonieckim włącznie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto