Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diecezja Płocka. Płocki kościół wsparł zakup sprzętu medycznego dla misji w Peru

Damian Kelman
Damian Kelman
Diecezja Płocka
Dzięki wsparciu pieniężnym od duchownych i wiernych z płockiej diecezji, udało się zakupić sprzęt medyczny dla dwóch szpitali w Peru.

Diecezja płocka wsparła zakup sprzętu medycznego w Peru

W płockiej diecezji zbierane były środki pieniężne, które zostały przeznaczone na wsparcie dwóch aparatów do badań ultrasonograficznych (USG) dla misji w Pebas i San Pablo w Peru. Zbiórka na miejscu trwała wiele miesięcy.

- Od 2020 roku misja Pebas w Peru zbierała pieniądze na zakup m.in. leków i koncentratorów tlenu dla Amazonii. Zrodził się pomysł, aby zebrać środki na zakup aparatu rentgenowskiego dla ośrodka zdrowia w Pebas. W ciągu kilku miesięcy udało się pozyskać potrzebne 30 tysięcy dolarów – relacjonuje ks. Paweł Sprusiński, były misjonarz w Pebas, a obecnie proboszcz parafii Janowo w diecezji płockiej, który był koordynatorem akcji.

Wcześniej natomiast zakupiony został aparat rentgenowski dla szpitala w misji Santa Clotilde, ale tam przygotowanie personelu do obsługi sprzętu, a także uzyskanie wymagań technicznych do uruchomienia aparatu w warunkach puszczy amazońskiej okazało się ogromnym i kosztownym wyzwaniem.

- Mądrzejsza o doświadczenie misji Santa Clotilde, ekipa misyjna z Pebas wraz z radą ekonomiczną Wikariatu Apostolskiego Św. Józefa zdecydowała o zakupie innego, mniej skomplikowanego sprzętu. Zdecydowaliśmy o zakupie aparatów ultrasonograficznych dla ośrodków zdrowia w misji Pebas i San Pablo. Sprzęt zakupiony został w Limie. 3 listopada do Pebas dotarły dwa aparaty USG oraz lekarze-misjonarze z Kanady i Hiszpanii, którzy przeszkolili lekarzy i położne z Pebas i San Pablo w zakresie korzystania z ultrasonografów - dodaje kapłan.

Oficjalne przekazanie sprzętu nastąpiło 11 listopada. Każdy z aparatów USG kosztował po 15 tysięcy dolarów, a aż 23 tysiące pochodziły z polskich darowizn, głównie z płockiej diecezji.

Peru to kraj, w którym istnieje duży problem ze służbą zdrowia i dostępem do leczenia szpitalnego. Kraj ma ubytki w sprzęcie, opiece medycznej, a i same lekarstwa są bardzo drogie. Dodatkowo państwo zostało mocno dotknięte w czasie pandemii COVID-19, gdyż śmiertelność w Peru należała tam do najwyższych na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto