Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Ratownictwa Medycznego. Jak wygląda sytuacja ratowników medycznych w Płocku?

Damian Kelman
Damian Kelman
Piotr Krzyżanowski
13 października przypada Dzień Ratownika Medycznego. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Warszawie dzień wcześniej podzielił się danymi dotyczącymi stanu i sytuacji ratowników w województwie. Jak Płock wypada pod tym względem?

Jednostki systemu ratownictwa medycznego

Do leczenia i ratowania życia konieczni są ludzie, którzy będą to robić, stąd podstawowymi danymi są te przedstawiające liczbę jednostek systemu ratownictwa medycznego, czyli szpitalne oddziały ratunkowe i zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze zespoły ratownictwa, wchodzące w skład podmiotu leczniczego będącego samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej albo jednostką budżetową, albo spółką kapitałową, w której co najmniej 51% udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego - tak wynika z ustawy. W całym województwie mazowieckim takowych jednostek jest 237, z czego aż 65 w Warszawie. Płock z pięciu sklasyfikowanych miast (jeszcze Ostrołęka, Radom i Siedlce) znajduje się na trzecim miejscu z siedmioma jednostkami. W ten skład wchodzi jeden specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego i cztery podstawowe, a także śmigłowiec i szpitalny oddział ratunkowy. Jak chodzi o porównanie z rokiem poprzednim, w całym województwie przybyły trzy jednostki, ale stan w Płocku nie uległ zmianie.

Skład osobowy

Jacy dokładnie pracownicy składają się na powyższe jednostki? W całym województwie mamy 2083 ratowników medycznych, 239 lekarzy i 174 pielęgniarki. W samym płocku jest to 47 ratowników i 12 lekarzy. Dla porównania - weźmy najlepsze i najgorsze miasto - Warszawa ma 558 ratowników, 44 lekarzy i 32 pielęgniarki, a Siedlce tylko 28 ratowników i 4 lekarzy.

Co jest warte zauważenia, to stad ratowników i lekarzy w całym województwie zmalał, natomiast poprawiła się liczba pielęgniarek (więcej o jedną), co należy docenić, biorąc pod uwagę spore ubytki w pozostałych punktach. Jak chodzi o Płock, ubyło nam aż siedmiu lekarzy, czyli prawie 1/3 i dwóch ratowników. Sytuacja medyczna naszego miasta zatem się nie poprawiła, a nawet uległa pogorszeniu, jednak jest to tendencja widoczna na tle całego województwa. Czy w najbliższym czasie się to zmieni? Czy utworzenie kierunku lekarskiego na Akademii Mazowieckiej wpłynie na poprawę stanu posiadania ratownictwa medycznego? Na to pytanie odpowiedź poznamy dopiero za kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto