18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne zwierzęta w płockim ZOO! [ZDJĘCIA]

Agata Witek
fot. Emil Grochowski
Płockie ZOO po raz kolejny wita nowe zwierzęta! W kwietniu na świat przyszły dwie zebry Hartmanna, dwa makaki, młode surykatki oraz oryks szablorogi. Właśnie dołączyły do nich dwa tamaryny dwubarwne!

We wtorek 29 kwietnia do pawilonu tamaryn i marmozet przybył kolejny gatunek – tamaryny dwubarwne. Dwa samce przyjechały z francuskiego ZOO w Miluzie. Gatunek ten w naturze występuje w wilgotnych lasach tropikalnych w centralnym rejonie brazylijskiej Amazonii. Żywi się owadami, owocami, nektarem, małymi kręgowcami oraz jajami ptaków.

Kolejne narodziny w płockim ZOO

Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, głównie ze względu na wycinanie lasów tropikalnych. Tamaryny dwubarwne w Polsce, prezentowane są wyłącznie w ogrodach zoologicznych w Płocku i Łodzi. Obydwie małpki, mimo długiej podróży nie miały zamiaru odpoczywać. Natychmiast zaczęły skakać po pniach drzew i poznawać swoje nowe otoczenie.

Przypomnijmy, że 6 i 24 kwietnia urodziły się zebry Hartmanna. To wielkie wydarzenie dla ogrodu, ponieważ gatunek ten jest objęty Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Każde takie narodziny są zatem na wagę złota. Maluchy tuż po urodzeniu stanęły na własne nogi i zaczęły ssać mleko matek.

Zebry Hartmanna są rzadko spotykane w ogrodach zoologicznych - w Polsce prezentowane są tylko w Płocku, Opolu i Wrocławiu. Gatunek ten jest bardzo wytrzymały na brak wody, w jej poszukiwaniu może wędrować nawet kilka dni. Zebry Hartmanna to najmniejszy przedstawiciel tych zwierząt, nie występujący na sawannach. Starszą zebrę wraz z matką można już oglądać na wybiegu. Urodzona w czwartek druga zebra, jeszcze przez kilka dni pozostanie wraz z matką w stajni. Obydwa maluchy to klacze.

18 kwietnia z kolei urodziły się surykatki. Na razie nie można ustalić, ile młodych przyszło na świat, gdyż maluchy nie wychodzą ze swojej głęboko ukrytej norki. Gatunek żyje w koloniach i ma silnie rozwinięte zachowania socjalne. W rodzinie surykatek rodzi jedna samica, zaś pozostałe osobniki w stadzie pomagają jej w wychowaniu maluchów, tworząc specjalne żłobki.

W Niedzielę Wielkanocną na świat przyszedł oryks szablorogi. Gatunek ten jest bardzo cenny i, podobnie jak zebry Hartmanna, objęty Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Obecnie podejmowane są próby reintrodukcji oryksów, czyli ponownego wprowadzenia tych zwierząt w dawne miejsce ich występowania w celu odbudowania populacji.

Czytaj również: Rusza sezonowe szczepienie lisów na Mazowszu

W Święta Wielkanocne, 20 i 21 kwietnia, urodziły się dwa makaki japońskie. Małpy te można oglądać cały rok, ponieważ dobrze znoszą surowe warunki klimatyczne. Makaki są bardzo lubiane przez zwiedzających ze względu na możliwość obserwacji ich naturalnych zachowań. Stado makaków japońskich w płockim ZOO rozmnaża się regularnie.

Zobacz zdjęcia nowych zwierząt w zoo!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto