Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Mazowieckie Płock. Listopad aktywny dla placówki. Co zaplanowano? Innowacyjny projekt dla potrzebujących!

Damian Kelman
Damian Kelman
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Muzeum Mazowieckie w Płocku przedstawiło plan swoich listopadowych wydarzeń, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta i nie tylko! Dodatkowo w placówce odbywa się wdrażanie dość innowacyjnego projektu dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Wystawa dla osób ze specjalnymi potrzebami

Muzeum Mazowieckie w Płocku realizuje niezwykły projekt, którego celem jest zapewnienie dostępności wystawy art deco dla osób ze specjalnymi potrzebami. Będzie to innowacja nie tylko dla muzeum, ale i całego miasta. Zmiany niebawem mają stać się standardem we wszystkich instytucjach, ale płocka placówka ma być jednym z pionierów. Konferencja w tej sprawie odbędzie się w poniedziałek, 14 listopada, o godzinie 9:30 przy ulicy Kolegialnej 6.

Muzeum Mazowieckie w Płocku wraz z partnerem - Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy dla Niepełnosprawnych "De Facto" realizuje projekt "Muzeum Mazowieckie w Płocku - Muzeum dostępne". Przedsięwzięcie grantowe jest finansowane przez PFRON, w ramach projektu "Kultura bez barier". Celem projektu jest zwiększenie dostępności wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art deco" dla osób ze szczególnymi potrzebami. W jego ramach zaplanowaliśmy wiele bardzo ciekawych działań - m.in. wykonanie makiet 3D eksponatów, audiodeskrypcje i opisów ETR (easy to read) wybranych obiektów, wykonanie tyflografik odnoszących się do sztuki art deco i samej wystawy, zamontowanie w muzeum specjalnych oznaczeń poziomych, totupointa i pętli indukcyjnej. Zaczynamy od warsztatów dla załogi - przedstawiciele społeczności osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, ruchu i terapeutka osób ze spektrum autyzmu opowiedzą załodze muzeum, jak skutecznie, miło, ze zrozumieniem być razem na muzealnej wystawie. - możemy przeczytać w zapowiedzi.

Wernisaż wystawy „Menonici na Mazowszu w XVIII-XX wieku”

18 listopada o godzinie 12:00 w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Marchlewskiego. Wstęp będzie darmowy, a w programie są m.in. spotkanie z autorem wystawy, spotkanie z Friedą Classen z domu Prochnau, menonitką z Kanady urodzoną i wychowaną w Nowym Wymyślu, promocja katalogu towarzyszącego wystawie, degustacja potraw z kuchni menonickiej.

Wystawa opowiada o historii ruchu religijnego menonitów, którego początki sięgają reformacji i terenów Holandii i Niemiec. Potomkowie pierwszych menonitów osiedlali się na Mazowszu, terenach zalewowych Wisły, w końcu XVIII wieku. Menonici mieszkali tu do roku 1948. Zostali wysiedleni najpierw do Niemiec, a następnie do Kanady, gdzie osiedlili się w rolniczych stanach Manitoby i Alberty. Ich przywiązanie do wspólnoty „Wymyślaków” manifestowali w zjazdach, które odbywały się cyklicznie raz na dekadę. Na spotkaniach tych wspominali wspaniałe czasy, kiedy to mieszkali w Wymyślu, które było dla nich rajem. Wymyśle to najprawdopodobniej jedyna z menonickich miejscowości, mająca tak bogatą literaturę wspomnieniową. Podstawowym źródłem wiedzy o Wymyślu są prace Ericha Ratzlaffa – „Na łuku Wisły” i Davida Ratzlaffa – „Wymyśle”. - czytamy w zapowiedzi

Koncert Five O’Clock Orchestra

24 listopada o godzinie 17:00 w Muzeum przy ulicy Kolegialnej 6 odbędzie się koncert Fice O'Clock Orchestra, na który obowiązywać będzie darmowe wejście.

Five O’Clock Orchestra to jeden z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego, grający najprawdziwszy amerykański taneczny dixie jazz! Zespół z ponad 50-letnią historią. Trzykrotne laury zdobycia prestiżowej Złotej Tarki, koncerty w kraju i za granicą, udział w wielu festiwalach jazzowych – to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Koncert zatytułowany U źródeł jazzu zespół rozpocznie utworem At a Georgia Camp Meeting granym zwykle jako pierwszy podczas występów. Five O’Clok Orchestra przeniesie słuchaczy do Nowego Orleanu – miasta, w którym na początku XX wieku narodził się jazz. Program koncertu wypełnią utwory lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. O historii ich powstania, kompozytorach i życiu w dawnym Nowym Orleanie opowie lider zespołu Tadeusz Orgielewski - informuje muzeum

Wernisaż wystawy „Ładysław Tadeusz Żelazowski. Harcerz i społecznik”

Na koniec miesiąca, 25 listopada o godzinie 17:00 w Muzeum przy ulicy Tumskiej 8 odbędzie się wernisaż wystawy z okazji 110. rocznicy powstania harcerstwa polskiego. W tym przypadku również obowiązuje wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto