Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe nazwy ulic i skweru w Płocku. Decyzje zostaną podjęte na sesji Rady Miasta

Damian Kelman
Damian Kelman
Screenshot UM Płock
Na czwartkowej sesji Rady Miasta będą podjęte dyskusje w sprawie, między innymi, nadania nowych nazw dwóm ulicom w naszym mieście oraz jednemu skwerowi. O jakie nazwy chodzi i gdzie się mieszczą owe ulice?

Ulica Kocia

Ulica stanowi połączenie pomiędzy ulicami Zduńską oraz Kazimierza Wielkiego. Nadanie nazwy "Kocia" dla tej ulicy, ma być nawiązaniem do historii, bo tak w przeszłości się właśnie nazywała. W uzasadnieniu czytamy: W dniu 8.02.2022r. do Prezydenta Miasta Płocka wpłynęła interpelacja radnej Pani Marty Krasuckiej o przywrócenie nazwy ulicy Kociej w Płocku. Z ustaleń Płockiego Towarzystwa Technicznego w Płocku wynika, iż wąska uliczka łącząca ulicę Zduńską z ul. Kazimierza Wielkiego przed II wojną światową nosiła nazwę ulicy Kociej. Z uwagi na brak budynków pod tym adresem nazwa z czasem uległa zatarciu.

Screenshot UM Płock

Ulica Tomasza Kolczyńskiego

Ulica stanowi część skweru w okolicach ulic Harcerska i Lokalna na osiedlu Imielnica. W uzasadnieniu czytamy: W dniu 30.04.2021r. wpłynęła interpelacja radnego Pana Artura Jaroszewskiego dotycząca nadania nazwy skweru imieniem Tomasza Kolczyńskiego. Zespół ds. Nazewnictwa pozytywnie przychylił się do ww. propozycji i zaproponował nadanie nazwy ulicy usytuowanej na działkach o numerach ewidencyjnych 973/1, 1087/7, 187/10 i 1089/3 obręb 1 "Podolszyce-Borowiczki" imieniem Tomasza Kolczyńskiego.
Tomasz Kolczyński - od najmłodszych lat związany był z Płockiem, choć urodził się w miejscowości Ośnica, która wówczas leżała na terenie gminy Borowiczki, a dziś znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Pracę zawodową rozpoczął w 1977 roku w Mostostalu Płock. W latach 1990-1994 był nauczycielem zawodu w ZST "Siedemdziesiątka" w Płocku, a od 1994 roku ponownie pracował w Mostostalu Płock. Związany był z płockim samorządem od początku jego istnienia, czyli od 1990 roku. Jako jedyny w historii, był wybierany do Rady Miasta Płocka w każdej kadencji, choć dwukrotnie zrezygnował z mandatu radnego (w latach 2002-2006 oraz 2006-2010) ze względu na pełnienie funkcji Zastępcy prezydenta Miasta ds. Rozwoju. Był też przewodniczącym Rady Mieszkańców Osiedla Imielnica i współzalożycielem Parafialnego Klubu Sportowego Imielnica. Bardzo zaangażowany i oddany sprawom Płocka i jego mieszkańców. Podczas wieloletniej pracy na rzecz Płocka Tomasz Kolczyński cieszył się dużym szacunkiem współpracowników i podwładnych. Zmarł 3 kwietnia 2021r. w wieku 64 lat.

Screenshot UM Płock

Skwer Tadeusza Jeziorowskiego

Chodzi o skwer znajdujący się niedaleko ulicy Tadeusza Gintera oraz Braci Jeziorowskich. W uzasadnieniu czytamy: W dniu 30.09.2021r. i 01.03.2022r. do Prezydenta Miasta Płocka wpłynęła prośba o uhonorowanie Tadeusza Jeziorowskiego nazwą skweru, parku czy innego godnego miejsca w Płocku. Zespół ds. Nazewnictwa przychylił się pozytywnie do ww. propozycji i zaproponował nadanie nazwy skwerowi na osiedlu Międzytorze.
Tadeusz Zygmun Jeziorowski (1908-1939) - "ochotnik i skaut", obrońca Płocka, najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych, porucznik pilot, odznaczony pośmiertnie Orderem Virtuti Militari, bohater dwóch wojen. Urodził się w wielodzietnej rodzinie młynarza, w Cierszewie pod Płockiem. Bardzo wcześnie wstąpił do harcerstwa, gdzie miał przezwisko Biszkopt. W sierpniu 1920r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jako jedenastoletni uczeń Gimnazjum Małachowskiego uczestniczył w obronie Płocka. Odznaczył się wówczas niebywałym męstwem, sprytem i poczuciem odpowiedzialności za losy Polski oraz swojej Małej Ojczyzny, za co Naczelnik Państwa Józef Piłsudski osobiście odznaczył go Krzyżem Walecznych. Jeszcze w czasie nauki w gimnazjum był aktywny w 2 korpusie kadetów Modlinie. Potem przeniósł się do korpusu Lwowskiego i zapłonął miłością do lotnictwa. W 1929r. zdał bardzo dobrze egzaminy maturalne. W tym samym czasie otrzymał medal - Polska Swemu Obrońcy. Po maturze postanowił rozwijać pasję i wstąpił do szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Kiedy wybuchła II wojna światowa, był porucznikiem pilotem, pełniąc funkcję oficera taktyczno-operacyjnego 161 Eskadry Myśliwskiej 3 Dywizjonu 6 Pułku Lotnictwa we Lwowie. Zginął 4 wrześnie 1939r. podczas ataku niemieckiego na lotnisko polowe Widzew (zestrzelony podczas startu z lotniska). Pochowany został na cmentarzu Doły w Łodzi. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Tadeusz jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym przedstawicielem rodziny Jeziorowskich, której członkowie - tak jak on - walczyli z najeźdźcą sowieckim i niemieckim o niepodległą Polskę.

Screenshot UM Płock
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto