Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKN ORLEN podpisał umowę na budowę nowej instalacji. Kolejny krok w kierunku ekologii

Damian Kelman
Damian Kelman
PKN ORLEN czyni kolejny krok w kierunku ekologiczności. Koncern podpisał umowę na budowę instalacji redukującej emisję związków siarki do atmosfery. Jest to element strategii ORLEN2030.

Kolejny krok w stronę ekologii

PKN ORLEN podpisał umowę z ORLEN Projekt na budowę nowej instalacji. Umożliwić ma ona dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Będzie polegała na oczyszczaniu gazów poprocesowych z procesu Clausa i powstanie na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku. Prace mają rozpocząć się w marcu bieżącego roku. Wartość inwestycji to około 346 milionów złotych. Jest to kolejny krok wpisujący się w strategię ORLEN2030.

- Transformacja Koncernu w kierunku grupy multienergetycznej oparta jest o energetykę odnawialną i gazową, ale także niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną. Zgodnie ze strategią, do 2030 r. na inwestycje w Grupie ORLEN planujemy przeznaczyć łącznie 140 mld zł. Jednym z elementów tych działań jest właśnie konsekwentne ograniczenie emisji z naszych jednostek produkcyjnych. Nowa instalacja, która powstanie w Płocku to kolejna proekologiczna inwestycja Grupy ORLEN, która ułatwi osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Celem 2050 rok

Koncern już teraz spełnia rygorystyczne normy środowiskowe, które odnoszą się do aktywów produkcyjnych wymaganych przez Unię Europejską, ale też polskie prawo. Strategia PKN ORLEN zakłada osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku, a krokiem w tym kierunku jest redukcja o 20% emisji CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych do 2030 roku. Realizacją tych założeń jest budowa i uruchomienie nowej instalacji TGTU III, która ma zacząć działać w połowie 2024 roku. Zastąpi ona częściowo wyeksploatowaną instalację Odsiarczania Gazów Kominowych - Hydrosulfreen I. Ponadto umożliwi też redukcję zanieczyszczeń z tej jednostki, co przełoży się na wpuszczanie do atmosfery gazu o około połowie niższej zawartości dwutlenku siarki. Dla zakładu produkcyjnego w Płocku inwestycja ta oznaczać będzie redukcję tych zanieczyszczeń o ponad 20%.

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do realizacji tej inwestycji. Posiadamy odpowiednie zasoby, kompetencje i doświadczenie zarówno w zakresie zarządzania projektem, jak i realizacji dokumentacji technicznej. Ponadto powołaliśmy dla tej inwestycji 30-osobowy zespół, który wspierać będzie kadra menadżerska oraz działy wsparcia. To największe przedsięwzięcie, które będzie realizowane przez ORLEN Projekt w naszej dotychczasowej 50-letniej historii – mówi Marcin Kasza, Prezes ORLEN Projekt.

Budowa infrastruktury

W ramach podpisanej umowy, ORLEN Projekt nie tylko wybuduje instalację TGTU III, ale też wykona kompletną infrastrukturę, która umożliwi pracę instalacji podstawowej - rozdzielnie, akumulatornię, stacje transformatorowe i tym podobne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto