MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do siebie podczas wakacje

materiały prasowe
JANUSZ WÓJTOWICZ / POLSKAPRESSE
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wakacyjny cykl imprez kulturalnych i warsztatów. Poniżej prezentujemy szczegółowy „rozkład jazdy” na lipiec i sierpień. Wstęp na wszystkie zajęcia jest darmowy.

LIPIEC
6-7 lipca

Piątek – Psychologia a sztuka. – Po krótkim wstępie dotyczącym psychologicznego aspektu dzieła, pokazanym na wybranych przykładach artystów i stylów, uczestnicy przy pomocy farb i płótna stworzą m.in. swój malarski portret, który będzie odzwierciedlał ich emocje. Dzieci i młodzież sprawdzą czy używając „strumienia świadomości” (np. rzucając kulkami nasączonymi farbą w płótno) można stworzyć autoportret – dzieło sztuki.

Sobota – Collage czyli sztuka mieszania. Uczestnicy zajęć zapoznają się z różnymi formami wykorzystania mieszania technik artystycznych. Następnie wykorzystując rzeczy już przetworzone przez człowieka i często nie wykorzystywane, wyrzucane (puszki, gazety, zdjęcia, opakowania, stare ubrania etc.) stworzą własne dzieło sztuki czy to w formie płaskiej czy też instalacji.

Czytaj także: Liga Obrony Kraju organizuje wakacje na strzelnicy

8 lipca
Wystawa "Eksperymentuj!" to przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik interaktywna ekspozycja, pozwalająca uczyć się przez samodzielne eksperymentowanie. Eksponaty przyciągają przede wszystkim dzieci i młodzież, ale z powodzeniem korzystają z nich także całe rodziny, co pozwala im na przeżycie wspólnej naukowej przygody. Wystawę oglądać będzie można na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki w niedzielę 8 lipca od 12.00 do 18.00.
1.Uwięziona piłka - Piłka plażowa unosi się w strumieniu powietrza. Zjawisko spowodowane jest właściwościami poruszającego się powietrza (strumienia). Sprawia on, ze piłka znajdująca się na krawędzi strumienia jest wciągana w głąb, ponieważ szybko poruszające się powietrze wywiera na piłkę mniejsze ciśnienie niż powietrze nieruchome.

2.Silny jak serce - Sylwetka ciała z ręczna pompka w miejscu serca. W "szyi" umieszczona jest przezroczysta rurka, z której - pod wpływem pracy pompki - tryska zabarwiona ciecz. Eksponat pozwala sprawdzić, czy jest się w stanie pompować krew z taką wydajnością jak serce.

3. Stanowisko próżniowe - Obracająca się przezroczysta rura z pleksi przymocowana do podstawy-pompy. W rurze umieszczono ptasie piórko i gumkę do ścierania. Przedmioty w niej umieszczone spadają z różną (gdy w rurze znajduje się powietrze) lub równą (po wypompowaniu powietrza z rury) prędkością.

4. Półkule magdeburskie - Pompka próżniowa i półkule magdeburskie. Po wypompowaniu spomiędzy półkul powietrza, ich rozerwanie staje się prawie niemożliwe. Eksponat ilustruje siłę ciśnienia atmosferycznego wywieranego z zewnątrz na półkule (ogólnie obiekty).

Czytaj także: Odkryj Płock z Paszportem Turystycznym w ręku

28-29 lipca
2-dniowe warsztaty z malarstwa wielkoformatowego – „Fascynująco wielkie”

Artysta Piotr Naliwajko, jeden z najbardziej znanych w Polsce malarzy obrazów wielkoformatowych, autor m.in. kurtyny Teatru Powszechnego w Łodzi spróbuje przybliżyć uczestnikom zajęć tajniki sztuki malarskiej m. in. jak przygotować podstawę obrazu wielkoformatowego, jak rozplanować na nim, to co chcemy namalować oraz jak tworzy się obraz, który nie mieści się na standardowej sztaludze.

Czytaj także:

SIERPIEŃ
11-12 sierpnia
2-dniowe warsztaty dla młodych twórców – „Zostań młodym artystą”:

„Być malarzem” – Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się od kiedy człowiek zajmuje się malarstwem i na czym polega ta forma sztuki. Uczestnicy od podstaw zapoznają się z warsztatem malarza – przygotowanie podobrazia, mieszania farb; a następnie Katarzyna Bąkowska Roszkowska, artysta plastyk wraz z dziećmi będzie malować obrazy olejne.

„Rzeźba czyli sztuka 3D” – To co dziś fascynuje widza to film w trzech wymiarach, jednak nasi przodkowie poniekąd też mieli do czynienia z taką sztuką. Jednak nie w formie najnowszego medium, czyli filmu a w formie rzeźby.

17-18 sierpnia
2-dniowe warsztaty plastyczne "Pierwociny - pigmenty i papier", prowadzenie – Piotr Dąbrowski.

W ramach zajęć prowadzący uzmysłowi uczestnikom, że wszystko z czego korzystamy w dobie obecnej ma swe przyczyny w przeszłości (nie ma skutku bez swej przyczyny) i że przeróżne odkrycia ludzkie wiążą się z jego potrzebami, poszukiwaniami i eksperymentami w ramach zainteresowań. Pokaże "magiczną" funkcję sztuki (pigmenty) jako próbę przekroczenia schematu: narodziny - śmierć poprzez utrwalanie wydarzeń, myśli, oraz jako próbę symbolicznego uczestnictwa w sytuacjach, stanach do których nie mama twórca bezpośredniego dostępu. Przy papierze skupi się głównie na wspomnianym podejściu filozoficznym, o przyczynie i skutku oraz na technologii.

Czytaj także: Przyznano granty w ramach "Wakacji na wesoło"

22-23 sierpnia
2-dniowe warsztaty fotograficzno-filmowe

Warsztaty będą zajęciami czysto praktycznymi i dynamicznymi. Uczestnicy odbędą spacer po Płocku, podczas którego fotografik Mariusz Młynarkiewicz opowie, jak powinno wyglądać profesjonalne przygotowanie do zrobienia zdjęcia. Innego spojrzenia wymaga wykonanie zdjęcia architektury, innego pejzażu, a innego – portretu.

Natomiast motywem przewodnim spotkania filmowego będzie „codzienność”. Spróbujemy pokazać, że za zasłoną codzienności często kryje się niecodzienny temat. Zachęcimy uczestników do tego by spojrzeli świeżym, uważnym okiem na to, co ich otacza. Uczestnicy obejrzą, przeanalizują i ocenią efekty pracy profesjonalnych filmowców, czerpiąc z nich pomysły do samodzielnych poszukiwań. Spotkanie poprowadzi Iwona Stachowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, edukatorka, komentatorka działań kulturalnych i artystycznych, a prywatnie wielbicielka X muzy.

Codziennie najświeższe informacje z

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto