Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premierowa ofensywa Teatru Dramatycznego

Redakcja
Na marzec Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego przygotował trzy ciekawe premiery. Z pewnością każdy miłośnik teatru znajdzie coś dla siebie.

3 marca - premiera "Trans-atlantyku" Witolda Gombrowicza. Monodram przygotuje i wykona Henryk Jóźwiak.

Kanwą spektaklu są sytuacje z "Trans-Atlantyku" przeplatane rozważaniami z "Dziennika", dzięki którym problem pokazany w kontekście społecznym przeniesiony zostaje na plan osobistych przemyśleń. Twórca spektaklu opisuje dwa sposoby bycia Polakiem. Pierwszy jest oparty na kurczowym przywiązaniu do tożsamości ufundowanej na tradycyjno-narodowych stereotypach. Drugi to wyzwolenie się z pęt narodowej mitologii i - uczynienie ze swojej tożsamości przedmiotu gry. Dwa światopoglądy zderzają się w spektaklu równie mocno jak w dyskusjach toczących się przy okazji naszego wchodzenia do Europy. Trudno nie zauważyć, że dziś znów definiujemy, co to znaczy być Polakiem. Zastanawiamy się, czy górę wezmą w nas lęki przed innym? Czy może nasze poczucie wartości pozwoli nam wyjść na spotkanie z Europą bez kompleksów, ale i bez fałszywego poczucia wielkości? Jóźwiak nie mówi jednoznacznie, który sposób na polskość powinniśmy wybrać. Prowokuje. Dzięki lekcji z Gombrowicza, nauczyliśmy się śmiać z siebie, choć może trzeba by zapytać o to tych, którym słowo "synczyzna" nigdy nie przeszło przez gardło.

16 marca zapraszamy - prapremiera sztuki Mariusza Pogonowskiego i Mileny Rytelewskiej "Wściek".
Historia trywialna, bohaterowie banalni - i ich pozornie banalny, zwyczajny dzień, który okaże się dniem sądnym, wyjątkowym, rozstrzygającym o ich wspólnej przyszłości. Dniem, po o którym nic już nie będzie tak samo.
Współczesny, realistyczny, jednoaktowy dramat: o poranku - przed błędem(?), o wojnie (męskich) i (żeńskich) światów, i o miłości - która może jednak jest, a czasem może nawet ocala? Dosadnie, dotkliwie, prosto... a może wcale nie prosto? - przedstawiają sztuke autorzy.

"Wściek" został przeczytany podczas Sceny Dramatu Współczesnego 31 stycznia. Wzbudził wielkiem emocje publiczności.

24 marca (Międzynarodowe Dni Teatru) - "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego.

Klara i Aniela przysięgają sobie wzajemnie nigdy nie wyjść za mąż. Obojętne na zaloty mężczyzn, każdego śmiałka zbywają z rozkoszą. Z Albinem i Gustawem nie pójdzie im tak łatwo. Młodzieńcy są zdeterminowani, aby zdobyć serca dziewcząt i zrobią wszystko, aby osiągnąć swój cel. I tu zaczyna się zabawa. Gry miłosne, intrygi i oczywiście nieśmiertelny magnetyzm serc, który nie pozwala uciec od miłości. Bo miłość, według Fredry, to potężna siła, która daje szczęście, ale trzeba o nią najpierw powalczyć.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto