18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Małachowianki w Płocku - prace wkraczają w nową fazę [ZDJĘCIA]

UM Płock
Podsumowano dotychczasowe prace i odkrycia archeologiczne w Małachowiance
Podsumowano dotychczasowe prace i odkrycia archeologiczne w Małachowiance fot. Rafael Dominik
Remont Małachowianki w Płocku. Podsumowano dotychczasowe prace i odkrycia archeologiczne. Rok 1230 – to czas najstarszego ze zbadanych pochówków na terenie restaurowanej Małachowianki – takie są ostatnie ustalenia naukowców.

Remont Małachowianki w Płocku trwa od jesieni 2012 roku. Od samego początku prace budowlane toczą się pod nadzorem archeologów. Dotychczas odkryli oni kilkaset pochówków. Szczątki blisko 50 osób wydobyte zostały z wnętrza najstarszego skrzydła.

Remont Małachowianki w Płocku
Ich datowanie było bardzo trudne ze względu m.in. na fakt, że nie było przy nich żadnych przedmiotów wskazujących na czas pochówku, zaś wskazanie jego daty na podstawie warstwy gruntu, z którego kości zostały wydobyte – dość ryzykowne, ponieważ przez wieki funkcjonowania w tym miejscu kościoła i szkoły, w trakcie różnych prac budowlanych i remontowych jakie były tu prowadzone – ziemia została wielokrotnie przemieszana.

Remont Małachowianki w Płocku - prace wkraczają w nową fazę [ZDJĘCIA]

Czytaj także: Stan budynków w Płocku. Dwa oblicza naszego miasta [ZDJĘCIA]

Niezbędne było badanie węglem C14. Analiza ośmiu wyselekcjonowanych pochówków wykonana tą metodą pokazała, że pochodzą one w większości z drugiej ćwierci XIII wieku. Najstarszy z pochówków datowany jest na 1230 rok. - Przebadano pochówki z najgłębszych warstw we wnętrzu kolegiaty. Pochodzą one z II ćwierci XIII wieku, co absolutnie odpowiada momentowi zakończenia budowy kościoła. Inne pochówki pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku. Wiemy więc już, że kościół funkcjonował przez bardzo długi czas, że wokół niego funkcjonował też cmentarz - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami nadzorujący prace archeologiczne dr Marek Barański.

Remont Małachowianki w Płocku
Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przypomniał, że renowacja Małachowianki powoli wkracza w ostatnią fazę. Gotowe są elewacje, stolarka okienna, dach nad budynkiem kolegiaty, kończy się układanie dachu nad kolegium.
W kolegiacie zaczęło się szpachlowanie ścian, w kolegium – tynkowanie. Zaawansowane jest układanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, przeciwpożarowych. Wybierane są pierwsze materiały wykończeniowe, m.in. płytki ceramiczne do łazienek.

Czytaj także: Budżet Płocka 2014 - Rada Miasta zatwierdziła projekt

Remont Małachowianki w Płocku
W auli kolegiaty – dawnej kaplicy św. Kazimierza – podziwiać już można polichromie Drapiewskiego, trwa malowanie sufitu, zaczęły się przygotowania do zdjęcia rusztowań i do wylania posadzki.
Zaczęło się projektowanie ekspozycji w sali wystawienniczej kolegiaty. Jej atrakcją będą m.in., odkryte romańskie fundamenty kolegiaty i detale architektoniczne, które nie były wcześniej znane.

Remont Małachowianki w Płocku
Prof. Robert Kunkel z wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, specjalista w dziedzinie historii architektury średniowiecznej, podkreślił, że odkrycia w najstarszej polskiej szkole potwierdzają, iż tamtejsza kolegiata była jedną z najwcześniejszych budowli gotyckich na terenie Polski.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto