Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do Rady Mieszkańców Osiedla - co, jak i kiedy?

Joanna Tybura
UM Płock
Zazwyczaj swój wyborczy głos oddajemy na kandydatów, których znamy z telewizji czy z plakatów. Nieco lepiej znamy pretendentów do władz samorządowych. W najbliższych wyborach jednak będziemy głosować na sąsiadów. Przed nami bowiem wybory do Rady Mieszkańców Osiedla.

Osiedle to samorządowa wspólnota wszystkich jego mieszkańców i jednostka pomocnicza miasta, która nie posiada osobowości prawnej. Rada, do której członków będziemy wybierać za nieco ponad miesiąc zajmuje się sprawami publicznymi o znaczeniu lokalnym, a także powierzonymi przez Radę Miasta Płocka, służącymi zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia mieszkańców osiedla. Najprościej rzecz ujmując Rada Mieszkańców Osiedla to jednostka, która jest najbliżej konkretnej grupy mieszkańców i w związku z tym najlepiej zna jej problemy.

Czytaj także: Budżet Obywatelski: wnioski spływają do ratusza

Jakie zadania stoją przed Radą Mieszkańców Osiedla?
Rada Mieszkańców Osiedla może wnioskować do Prezydenta Miasta oraz innych jednostek organizacyjnych w sprawach ważnych dla mieszkańców. Wnioski te mogą dotyczyć na przykład lokalizacji obiektów przemysłowych czy handlowych, terenów zielonych, rekreacyjnych, ochrony środowiska, inwestycji i remontów na obszarze osiedla oraz rozwiązań ruchu komunikacyjnego. Do zadań osiedlowej rady należy także informowanie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o konieczności udzielenia pomocy. Rada Mieszkańców Osiedla współpracuje z policją, strażą miejską w celu poprawy bezpieczeństwa, a także współdziała ze szkołami, przedszkolami oraz innymi instytucjami oświatowo – kulturalnymi. Jednostka ta powinna też współpracować z radnymi miejskimi, przedstawiając im problemy i uwagi mieszkańców z konkretnego terenu.

Jeśli chcemy, żeby rada osiedla rzeczywiście dobrze funkcjonowała, musimy wybrać do niej osoby godne zaufania, którym nie będzie brakowało energii do działania na rzecz naszej społeczności. Zapewne w każdym rejonie znajdzie się osoba aktywna społecznie, która chętnie zostanie „łącznikiem” z Radą Miasta Płocka, w należyty sposób reprezentując interesy mieszkańców osiedla.

Czytaj także: Prezydent Płocka szuka ludzi i organizacji "Godnych naśladowania"

Formalności czyli jak zgłosić kandydata do Rady Mieszkańców Osiedla
Kandydatów na członków Rad Mieszkańców Osiedli można zgłaszać w dni robocze, od 11 do 22 lutego, między godziną 14:00 a 16:00 w Ratuszu, w pokoju 207. Tam bowiem ma siedzibę Miejska Komisja Wyborcza.

Zgłaszając kandydata należy:
- Podać jego nazwisko, imię (imiona), wiek, adres zamieszkania oraz numer PESEL, wskazując jednocześnie okręg wyborczy, do którego następuje zgłoszenie kandydata. Druk zgłoszenia jest dostępny w Biurze Obsługi Rady Miasta, pokój 208, a także na stronie internetowej UMP, w zakładce Wybory do Rad Mieszkańców Osiedli.

- Do każdego zgłoszenia musimy dołączyć pisemne oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie i przetwarzanie danych osobowych.

- Kandydować można tylko w okręgu, w którym się zamieszkuje.

- Zgłoszenie kandydata powinno być podpisane przez co najmniej 15 wyborców zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Wyborca podpisujący zgłoszenie kandydata podaje czytelnie swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz składa podpis.

- Upoważnionymi do składania zgłoszenia kandydata są pierwsi trzej wyborcy, którzy podpisali zgłoszenie kandydata na członka rady osiedla.

- Kandydat na radnego może także wyznaczyć swojego męża zaufania uprawnionego do reprezentowania go wobec komisji wyborczych, na podstawie pisemnego oświadczenia złożonego do Miejskiej Komisji Wyborczej.

Czytaj także: Uczniowie wybrali swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Gminy Płock

Wybory odbędą się 24 marca!

Już w tym tygodniu rozpoczynają się spotkania z prezydentem miasta, na których będzie można więcej dowiedzieć się na temat zbliżających się wyborów.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 lutego w Zespole Szkół nr 6, ul. 3 Maja 4, o godzinie 17:00. Prezydent będzie rozmawiał z mieszkańcami osiedli: Wyszogrodzka, Stare Miasto, Międzytorze, Kolegialna, Kochanowskiego oraz Dworcowa.

Drugie zostało zaplanowane na 7 lutego w Zespole Szkół nr 3, ul. Łukasiewicza 11, o godzinie 17:00. Tym razem z prezydentem spotkają się mieszkańcy osiedli: Dobrzyńska, Łukasiewicza, Skarpa, Trzepowo, Tysiąclecia, Winiary.

Następne spotkanie odbędzie się 12 lutego w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II, ul. Krakówka 4, o godzinie 17:00. To spotkanie będzie należało do mieszkańców osiedli: Ciechomice, Góry, Pradolina Wisły, Radziwie.

Ostatnie spotkanie będzie miało miejsce 13 lutego, w Szkole Podstawowej nr 22, im. Janusza Korczaka, ul. Czwartaków 6, o godzinie 17:00. Tym razem zaproszeni są mieszkańcy osiedli: Borowiaczki, Imielnica, Podolszyce Południe, Podolszyce Północ, Zielony Jar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto