18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można zobaczyć w Galerii NoveKino Przedwiośnie?

Daniel Świerżewski
„Bolesław Biegas - malarstwo i rzeźba”
„Bolesław Biegas - malarstwo i rzeźba” fot. Emil Grochowski
Wszyscy miłośnicy sztuki, którzy nie byli jeszcze w Galerii Nove Kino, muszą się tam koniecznie wybrać. Obecnie można tam obejrzeć trzy atrakcyjne wystawy: „Płock – industrialny portret miasta”, „Wybitna płocczanka - Mira Zimińska – Sygietyńska” oraz „Bolesław Biegas - malarstwo i rzeźba”. Są to trzy bardzo różniące się od siebie wystawy i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

„Płock – industrialny portret miasta”
Na wystawę składać się będzie 36 prac 19 artystów. Wykonane ona są różnymi technikami. – Celem wystawy jest udostępnienie szerokiemu odbiorcy zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku powstałych w XX wieku a szczególnie w jego drugiej połowie. Malownicze położenie miasta Płocka przyciągało artystów i umożliwiało sławienie jego malowniczości. Druga połowa XX wieku przyniosła rozwój przemysłu oraz lokalizację w pobliżu miasta zakładu rafineryjno-petrochemicznego co znacznie zmieniło krajobraz miasta i jego okolicy oraz dało artystom pretekst do tworzenia dzieł o industrialnej wymowie – mówi Beata Kamińska, Kierownik Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum.

Czytaj także: POKiS ujawnia pierwsze atrakcje Rynku Sztuki

„Wybitna płocczanka - Mira Zimińska-Sygietyńska”
Ekspozycję tworzą przedmioty z mieszkania artystki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie m.in. fortepian, meble, ubrania, rzeczy osobiste, książki oraz liczne pamiątki z podróży po świecie.

Mira Zimińska - Sygietyńska urodziła się 22 lutego 1901 roku w Płocku jako Maria Burzyńska, w rodzinie związanej z miejscowym teatrem. Szybko zaczęła występy sceniczne, najpierw w Płocku, potem w Radomiu, a od 1919 roku także w Warszawie. Jako aktorka i reżyser związana była m.in. ze słynnymi kabaretami "Qui Pro Quo", "Morskie Oko" i rewiami. Po 1945 roku grywała role dramatyczne i komediowe w znanych filmach okresu międzywojennego "Papa się żeni", "Ada to nie wypada", "Każdemu wolno kochać" czy "Manewry miłosne". Podczas okupacji aktywnie działała w ruchu oporu, była więziona na Pawiaku. W 1948 roku wraz z mężem Tadeuszem Sygietyńskim (1896-1955), kompozytorem, pedagogiem, miłośnikiem i zbieraczem folkloru założyła Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze". Od 1957 roku pełniła w nim funkcję dyrektora. Zmarła w Warszawie 26 stycznia 1997 roku.

Czytaj także: Mazowieckie Zdarzenia Muzealne: Najlepsze muzea na Mazowszu wybrane

„Bolesław Biegas - malarstwo i rzeźba”
Największa stała wystawa poświęcona twórczości Bolesława Biegasa, rzeźbiarza i malarza żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, skupia ponad 230 prac pochodzących ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz z prywatnej kolekcji Roberta Szustkowskiego. Na wystawie zostały zaprezentowane obrazy z cyklów tematycznych: Wampiry wojny, Sferyzm, Mistyka nieskończoności, a także prace rzeźbiarskie ze wszystkich okresów twórczości.

Codziennie najświeższe informacje z Płocka na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto