Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POKiS ujawnia pierwsze atrakcje Rynku Sztuki

Daniel Świerżewski
pokis.pl
Do tegorocznej edycji festiwalu Rynek Sztuki pozostał nieco ponad miesiąc. Organizatorzy odkryli pierwsze karty i zaprezentowali zespoły, które zagrają pod koniec sierpnia na Starym Rynku. Oprócz koncertów czekają nas uliczne spektakle i pokazy filmowe. Rynek Sztuki odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie darmowy.

BRATY Z RAKEMNA – zespół powstał w Gryfinie na przełomie 2002 i 2003 rok. W skład formacji wchodzą Jakub Stankiewicz (gitara i wokal), Przemysław Waszak (gitara basowa), Maciej Ziębowicz (klawisze), Jarosław Kozłowski (perkusja). Zespół gra rock and roll’a połączonego z punk rockiem, avant popem i psychodelią. Ich piosenka zatytułowana „Z Twoich tłustych oczu” znalazła się na płycie Offensywa 4, którą wydało Polskie Radio. Singiel „Amigo!” rekomendowali m.in. Lech Janerka, Katarzyna Nosowska, Czesław Mozil oraz Jacek BUDYŃ Szymkiewicz.

BABU KRÓL – formację tworzą Bajzel (wokal, gitara barytonowa, efekty, gitara basowa, efekty, cuda i cudeńka) i Budyń (wokal, saksofon tenorowy), którzy na co dzień grają ze sobą w zespole Pogodno. W kwietniu wyszła ich płyta „Sed”, na której znajdują się wiersze Edwarda Stachury.

FROZEN BIRD – zespół powstał w 2009 roku. Piosenki, będące połączeniem kameralistyki, popu i elektroniki, nagrywane są w języku polskim, angielskim i francuskim. W skład Frozen Bird wchodzą Lula (wokal, piano), Radek Duda (głos, piano, mbira, harmonijka ustna, kieliszki, elektronika), Radek Polakowski (akordeon, skrzypce, wiolonczela), Piotr Janiec (tuba), Hubert Zemler (perkusja).

NIECHĘĆ – zespół jazzowy, choć nie mieszczący się w jego ścisłej definicji. „Z punktu widzenia tradycji mocno awangardowe i kontrowersyjne, ale jednocześnie niesamowicie przystępne, trafiające również w gusta wielbicieli rocka czy muzyki alternatywnej” – to cytat z profilu zespołu na Facebooku. Ich album „Śmierć w miękkim futerku” docenili organizatorzy Heineken Open’er Festivalu i zaprosili Niechęć na scenę eksperymentalną. Zespół tworzą Rafal Blaszczak (gitara), Stefan Nowakowski (bas), Michal Kaczorek (perkusja), Tomek Wielechowski (piano), Maciej Zwierzchowski (saksofony).

YESHE – Projekt muzyczny Antoniego Gralaka. Gralak urodził się w 1955 roku w Boguszowie-Gorcach. Grał w takich zespołach, jak Free Cooperation i Young Power, Svora, Woo Boo Doo i Universal Supersession. Jest także współtwórcą Tie Break. Skład koncertowy YeShe to Antoni Gralak (bas, trąbka, wokal), Marek Pospieszalski (saksofon, instrumenty klawiszowe), Jan Prosciński (bębny), Piotr Pawlak (gitara), jasnachumra (prezentacje multimedialne).

SZA/ZA – formację tworzą Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki. Udzielali się w licznych projektach, jak np. Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic i Zakład Produkcji Dźwięku. Oprócz tego tworzą muzykę dla teatru i kina niemego. : Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej” – tak muzycy przedstawiani są na Facebooku.

Oprócz intrygujących koncertów czeka nasz spektakl zatytułowany „Planeta Lem”, który zaprezentują nam członkowie Teatru Biuro Podróży. Ten offowy teatr powstał w 1988 roku z inicjatywy Pawła Szkotaka. Aktorzy występowali w 50 krajach na całym świecie, m.in. w Argentynie, Brazylii, Indiach, Libanie i w Stanach Zjednoczonych. Spektakl „Planeta Lem” inspirowany jest prozą Stanisława Lema. Przedstawienie przepełnione jest efektami świetlnymi i prezentacjami multimedialnymi.

Codziennie najświeższe informacje z

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto