Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XI Płockie Dni Żydowskie w Płocku. Wernisaż prac Jakuba Gutermana

Andrzej Babecki
Andrzej Babecki
Wideo
od 16 lat
Drugiego dnia XI Płockich Dni Żydowskich otwarto wystawę malarską. Autorem obrazów jest zasłużony płoczczanin, Jakub Guterman

W ramach XI edycji Płockich Dni Żydowskich odbył się wernisaż prac Jakuba Gutermana, artysty urodzonego w 1935 roku, który spędził swoje dzieciństwo w Płocku. Jego życie naznaczone jest dramatycznymi przeżyciami z okresu II wojny światowej, w tym pobytem w płockim getcie, przejściem przez niemiecki obóz w Działdowie oraz tułaczką po okupowanej Polsce, podczas której ukrywał swoją tożsamość. W 1950 roku, w towarzystwie matki Ewy, wyemigrował z Płocka do Izraela, gdzie rozpoczął studia z zakresu literatury i sztuki. Tam też zamieszkał na stałe.

Jakub Guterman jest cenionym artystą, znany przede wszystkim ze swoich obrazów i ilustracji do książek oraz czasopism. W ramach wystawy w Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentowano wybrane prace artysty, które osobiście wybrał on sam. Jakub podkreśla swoją głęboką więź zarówno z Polską, w której się urodził i spędził swoje dzieciństwo, jak i z Izraelem, gdzie obecnie mieszka. Mimo trudnych przeżyć związanych z wojną, utrzymuje silne emocjonalne powiązania z obydwoma krajami.

Wiesz, jestem „produktem” dwóch krajów i żadnego z nich nie ignoruję. W Polsce się urodziłem i spędziłem lata dziecięce. Pomimo okropnej wojny, traumatycznych przeżyć, zwierzęcego antysemityzmu, którego doznawałem, niestety, jestem wiernie przywiązany do polskiego pejzażu, kultury, języka, poezji. Czuję się uprzywilejowany, mając tak intymny i pozytywny kontakt właśnie z polską kulturą, która jest droga i bliska mojemu sercu – powiedział w rozmowie z Rafałem Kowalskim.

Ze względu na swój wiek oraz niedawno przeszłą chorobę, Jakub Guterman nie był w stanie osobiście przybyć z Izraela na wernisaż. Przed otwarciem wystawy publiczności zaprezentowano nagranie rozmowy internetowej przeprowadzonej przez kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich, który jednocześnie pełnił funkcję kuratora wystawy – Rafała Kowalskiego.

Wystawę w Muzeum Żydów Mazowieckich będzie można podziwiać aż do końca listopada tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto