Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert André Ochodlo na zakończenie XI Płockich Dni Żydowskich

Andrzej Babecki
Andrzej Babecki
Wideo
od 16 lat
XI Płockie Dni Żydowskie dobiegły końca. Ostatniego dnia mogliśmy usłyszeć koncert André Ochodlo & The Klezmer Company.

Przez ostatnie 3 dni w Muzeum Żydów Mazowieckich mieliśmy okazję poznać lepiej tradycję i kulturę żydowską. W dawnej Małej Synagodze odbywały się XI Płockie Dni Żydowskie.

Pierwszego dnia organizatorzy zaprosili na spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą – prozaikiem, dramaturgiem, publicystą, scenarzystą a także autorem wielu książek. W Płocku rozmawiał o swojej najnowszej biografii „Trzy życia Ireny Gelblum”

Następny dzień był poświęcony malarstwu. Otwarto wtedy wystawę prac Jakuba Gutermana – płockiego artysty, który po dramatycznych przeżyciach z czasów II Wojny Światowej, wyemigrował do Izraela i tam żyje. Wciąż jednak żywi silne uczucia do Polski. Z powodu wieku i niedawno przebytej choroby, malarz nie mógł osobiście pojawić się na wernisażu. Zamiast tego odtworzono nagraną z nim wcześniej rozmowę.

Ostatniego dnia, na zakończenie XI Płockich Dni Żydowskich, zorganizowano koncert muzyczny. W głównej sali Muzeum wystąpił André Ochodlo oraz The Klezmer Company

To są muzycy z wysokiej półki. Przede wszystkim trójmiejska scena muzyczna, która charakteryzuje się właśnie progresywnością. (…), gdzie przeplata się i jazz i folklor i muzyka żydowska - opowiada Rafał Kowalski, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich - A Andre Ochodlo to oczywiście klasa sama w sobie, lider tego zespołu, koncertujący w Izraelu, w USA i w Polsce, szef Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

André Ochodlo to wybitna postać kulturalna, założyciel i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Jest reżyserem, scenografem i cenionym interpretatorem pieśni jidysz. Jego występ w Muzeum Żydów Mazowieckich dziesięć lat temu miał miejsce w pierwszym roku działalności tej placówki. Teraz powrócił, aby razem z zespołem The Klezmer Company zaprezentować recital "Shalom Leolam", składający się z tradycyjnych pieśni żydowskich w nowoczesnych aranżacjach.

André Ochodlo wyraża swoją miłość i pasję do kultury jidysz. Postrzega poezję napisaną w tym języku jako swoje życiowe zadanie. Od wielu lat zajmuje się jej odkrywaniem i przekazywaniem innym poprzez spektakle i koncerty. Zazwyczaj sięga po dzieła wybitnych poetów, którzy mieli związek z Polską i tworzyli w jidysz w XX wieku.

Artyście towarzyszył zespół The Klezmer Company w składzie:

  • Mateusz Smoczyński (skrzypce),
  • Marcin Janek (klarnety i saksofony),
  • Piotr Mania (fortepian),
  • Adam Żuchowski (kontrabas),
  • Maksymilian Kreft (perkusja).

Koncert spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Płocka oraz bardzo ciepłym odbiorem. Świadczyć o tym może pełna po brzegi sala główna muzeum, a na koniec - owacje na stojąco i kolejki po autograf. To nie koniec co Muzeum Żydów Mazowieckich ma do zaoferowania w tym sezonie. Już w październiku odbędą się dwa kolejne wydarzenia:

  • 10 października – „Kwestia charakteru. Bojowniczki getta warszawskiego” – spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik, Patrycją Dołowy i Zuzanną Hertzberg
  • 19 października – „Sevivon” – koncert pieśni żydowskich Etno Grupy Sansevieria

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto