Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Happening Drogi Zaufania w Płocku. Cztery wypadki w imię bezpieczeństwa

Grzegorz Wierzbicki/Biuro prasowe
Tak było w Lublinie
Tak było w Lublinie Organizator
26 września w Płocku odbędzie się happening promujący bezpieczną jazdę i zwracający uwagę na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Całodniowe wydarzenie podzielone zostanie na część drogową i edukacyjną. Część edukacyjna odbędzie się przy Nowym Rynku 11 (plac przy Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego), część drogowa z kolei zlokalizowana zostanie na przedmieściach, przy skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej i Al. Jana Pawła II (naprzeciwko salonu Volkswagena).

Drogowa część happeningu to symulacja wypadku samochodowego. Odbędą się one cztery razy w ciągu dnia: o godz. 11, 13, 15 i 17. W jego realizację zaangażowane będą służby policji, straży pożarnej i drogowe oraz środki techniczne niezbędne do usuwania skutków wypadków. Dodatkową atrakcją będą ćwiczenia służb ratunkowych, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Chcemy, aby zorganizowana przez nas inscenizacja zwróciła uwagę przejeżdżających pojazdów. Naturalność przedstawienia wypadku ma unaocznić użytkownikom dróg „praktyczny” wymiar każdego wypadku drogowego – mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Druga część akcji to przedsięwzięcie realizowane w centrum Płocka oparte na udziale mieszkańców w zabawach i symulacjach edukacyjnych. Przewidziane są m.in.
- pokazy i kurs udzielania pierwszej pomocy
- symulatory komputerowe, pozwalające sprawdzić znajomość przepisów drogowych
- tor przeszkód z wykorzystaniem alko gogli
- tor gokartowy
- spotkania z policjantami i psychologami transportu.

„Drogi Zaufania” to pierwszy w Polsce program z zakresu bezpieczeństwa ruchu wykorzystujący efekt synergii działań inżynieryjnych, komunikacji i przeciwdziałania skutkom wypadków. Jego zadaniem jest ochrona życia i zdrowia użytkowników dróg krajowych. W ramach programu w czterech miastach w Polsce odbywają się wydarzenia edukacyjne. Pierwsza odsłona miała miejsce 12 września w Brzegu, druga 19 września w Lubinie, trzecia 26 września w Płocku. Ostatni raz akcja odbędzie się w Koninie 2 października. Organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Celem strategicznym programu jest zmniejszenie do 2013 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 proc. W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. W 2008 objął osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a obecnie prowadzony jest na pozostałych 88 trasach.

Projekt jest przewidziany do współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dokładny program happeningu - Edukacja
Plac przy Teatrze Dramatycznym, Nowy Rynek 11

09.00-11.00 Konferansjer-pakiety informacyjne o idei, przebiegu i zasadach uczestnictwa i partnerach biorących udział w organizacji i udziału w Happeningu-Edukacja.
Opis stanowisk i zasad uczestnictwa w poszczególnych punktach programu.
11.00-11.30 Występ Kapeli Biesiadnej
11.30-12.00 Konferansjer wywiady ze służbami biorącymi udział w Happeningu (Straż Pożarna, Policja i Pogotowie Ratunkowe) dotyczące podstawowych zasad powiadamiania służb o zaistniałych zdarzeniach drogowych oraz opis przebiegu akcji z uwzględnieniem oczekiwanej współpracy uczestników zdarzenia drogowego..
12.00-12.30 Występ Kapeli Biesiadnej
12.30-13.30 Program dla dzieci „Bezpieczna bajkowa podróż”
13.30-14.00 Prelekcja Psychologa Transportu dotycząca radzenia sobie ze stresem w sytuacjach kryzysowych na drodze, efektywności wypoczynku w trakcie podróży, przygotowania się do drogi. Dodatkowo porady jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy.
14.00-14.30 Występ Kapeli Biesiadnej
14.30-15.00 Prelekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, informacje o statystykach wypadków i porady jak unikać niebezpieczeństwa na drodze oraz jak zachować się w sytuacjach kryzysowych. (Policja)
14.30-15.00 Pokaz rozcinania wraku i sposobu wydobywania ofiar. (Straż Pożarna)
15.00-15.30 Prelekcja i pokaz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy (Ratownicy Medyczni)
15.30-16.00 Występ Kapeli Biesiadnej
16.00-17.00 Prezentacja sprzętu Straży Pożarnej i Policji.
17.00-17.45 Fakir Show „Fakir Radames”
17.45-18.00 Podsumowanie i zakończenie Happeningu-Edukacja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto