18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przez wieki fałszowano pieniądze? Wystawa numizmatyczna w Muzeum Mazowieckim [FOTO]

Agata Witek
fot. Emil Grochowski
W środę 29 kwietnia w płockim Muzeum Mazowieckim otwarto wystawę "Fałszerstwa znaków pieniężnych - od starożytności do współczesności". Zobacz, jak przez wieki nabieraliśmy się na podróbki. Tylko u nas zdjęcia z wystawy!

Od wtorku 29 kwietnia w kamienicy przy ul. Tumskiej 8 w Płocku można oglądać wystawę zatytułowaną "Fałszerstwa znaków pieniężnych - od starożytności do współczesności".

Imitowanie pieniędzy stanowi nieodłączny element dziejów cywilizacji. Wystawa jest efektem wieloletnich poszukiwań i wyławiania z obiegu i rynku numizmatycznego kolejnych egzemplarzy wykonanych na szkodę bądź emitenta, bądź też kolekcjonerów.

Kilka wieków fałszerstwa

Wystawa składa się z ponad 250 eksponatów. Wśród nich znalazły się m.in. fałszerstwa monet antycznych i polskich do XVIII w., Wolnego Miasta Gdańska z lat 1920-1939, łódzkiego getta z okresu II wojny światowej, XIX-wieczne emisje polsko-rosyjskie, XIX i XX-wieczne naśladownictwa monet angielskich, amerykańskich, austriackich i rosyjskich.

Na 17 ekranach znalazły się również przykłady fałszerstw banknotów, wśród nich emisje dolarowe, okupacyjne „młynarki” i „górale”, funty z hitlerowskiej operacji „Bernhard”, które miały zdestabilizować brytyjski system pieniężny, banknoty PRL-u i marki zachodnioniemieckie.

Czytaj również: Szukasz pomysłu na majówkę? Odkryj Mazowsze na nowo! [GALERIA]

Ekspozycję uzupełniają tematyczne wydawnictwa książkowe, archiwalia prasowe oraz przyrządy służące do badania i wykrywania fałszerstw.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy z członkami Łódzkiego Klubu Kolekcjonera, m.in. prezesa Bohdana Kowalczyka oraz Henryka Poselta.

Ekspozycja w Muzeum Mazowieckim będzie czynna do 25 maja. Wstęp jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto