Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka Bibliotekę Pedagogiczną?

Daniel Świerżewski
Polskapresse
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, chcąc odciążyć i tak już nadwyrężony budżet regionu szuka oszczędności. Wpadł więc na pomysł by Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku przekazać pod skrzydła Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Pomysł ten nie spodobał się użytkownikom biblioteki, a także pani dyrektor. Barbara Zielińska widzi w tym planie duże zagrożenie.

- Wspieramy PWSZ w Płocku od początku jej istnienia, ale większość naszych czytelników to osoby spoza uczelni: nauczyciele, studenci innych uczelni także spoza Płocka, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i inni. Biblioteka uczelniana co do zasady wypożycza materiały poza swoją siedzibę wyłącznie własnym studentom i pracownikom - powiedziała w rozmowie z nami Zielińska.

Na potwierdzenie swoich słów przytacza fragmenty statutów biblioteki PWSZ. Jasno z niego wynika, że z zasobów placówki mogą korzystać tylko osoby związane z uczelnią. Czytelnicy spoza niej byliby pozbawieni dostępu do zasobów. Jedną z największych obaw pani dyrektor jest los pracowników. Nikt nie może zagwarantować, że PWSZ nie zwolni osób aktualnie zatrudnionych w Bibliotece Pedagogicznej.

Czytaj także: Kto najbardziej ucierpi z powodu cięć w budżecie województwa?

Zielińska nie bardzo rozumie, dlaczego z biblioteką trzeba cokolwiek robić. - Zadania statutowe realizujemy na wysokim poziomie mimo wprowadzanych od kilku lat oszczędności. Żadna biblioteka w Płocku i okolicach nie oferuje czytelnikom tak wielu możliwości, które ułatwiają korzystanie z jej usług. Tylko do nas można zapisać się z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do Internetu. Ponadto czytelnicy, którzy podadzą adres e-mail otrzymują między innymi informacje: że zamówiona książka czeka na nich w Bibliotece, że pojawił się materiał, który zarezerwowali, a także przypomnienie, że czas zwrócić wypożyczony materiał! Czytelnicy tą drogą dostają również inne informacje pozwalające oszczędzać ich czas i pieniądze.

Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez panią dyrektor, roczny koszt utrzymania Biblioteki Pedagogicznej wraz z filiami w Sierpcu i Gostyninie wynosi ok. 1,2mln zł.

- Sieć mazowieckich bibliotek pedagogicznych, w porównaniu z innymi województwami, jest najbardziej rozbudowana. Obecnie samorząd utrzymuje sześć bibliotek głównych i trzydzieści jeden filii. W przypadku Biblioteki Pedagogicznej w Płocku postanowiliśmy zaproponować współpracę płockiej uczelni PWSZ, głównie ze względu na bliskość położenia obu placówek, a także na dobrą współpracę z uczelnią, która powstała na bazie dwóch kolegiów nauczycielskich przekazanych przez samorząd województwa. W tej chwili czekamy na decyzję władz PWSZ w Płocku. Do tego czasu nie zostały podjęte inne działania odnośnie placówki. W razie braku przejęcia Biblioteki przez PWSZ będzie ona funkcjonować w dotychczasowym kształcie - powiedziała nam Marta Milewska, rzeczniczka samorządu województwa mazowieckiego.

Całej sprawy nie chce póki co komentować uczelnia. - Sprawa nie jest na tyle zaawansowana, byśmy mogli obecnie udzielić odpowiedzi na pytania – taką odpowiedź uzyskaliśmy od Agnieszki Grazul-Luft, odpowiedzialnej w PWSZ za kontakt z mediami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto