Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Odsłonięto tablicę w hołdzie poległym i pomordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP [ZDJĘCIA]

Damian Kelman
Damian Kelman
plock.naszemiasto.pl
O 12 w sobotę w kościele pw. św. Wojciecha w Płocku odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, po której nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Zobaczcie zdjęcia!

Msza święta

W sobotę, 5 marca, o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Wojciecha w Płocku rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych i zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, która miała związek z przypadającą niedługo 82. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Liturgii przewodniczył biskup płocki Piotr Libera.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z CEREMONII!

Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Odsłonięto tablicę w hołdzie pole...

Odsłonięto tablicę

Po eucharystii została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa, która powstała w hołdzie poległym i zmarłym funkcjonariuszom policji państwowej w II Rzeczypospolitej Polskiej, czyli ofiarom zbrodni katyńskiej, sowieckich łagrów oraz niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Odsłonięcia dokonał natomiast, między innym, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk. Na koniec przedstawiciele różnych ośrodków państwowych i służb złożyli kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

Rozdano medale

Obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej zakończonej zostały uroczystością wręczenia odznaczeń resortowych i okolicznościowych. Rozdano medale "Pro Patria" oraz okolicznościowe medale w związku z przypadającą rocznicą. Po wszystkim jeszcze głos zabrało kilku obecnych na uroczystości, w tym chociażby minister Kasprzyk.

Zbrodnia katyńska

Do Zbrodni Katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD. Zbrodnia Katyńska kwalifikowana jest jako ludobójstwo i zbrodnia przeciwko ludzkości. 5 marca 1940 roku szef NKWD Ławrientij Beria skierował do Stalina notatkę, która uruchomiła machinę zbrodni, uzasadniając w niej potrzebę szczególnego rozpatrzenia sprawy wszystkich jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz skazania ich na karę śmierci przez rozstrzelanie. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali oficjalnie na konferencji prasowej w Berlinie w kwietniu 1943 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto