Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest PiS w sprawie obchodów rocznicy Obrony Płocka

Redakcja
W dniach 15-19 sierpnia w naszym mieście odbędą się obchody 92. rocznicy obrony Płocka przed najazdem bolszewików. Na stronie Urzędu Miasta znaleźć można program. 15 sierpnia, w rocznicę „Cudu nad Wisłą” tradycyjnie już odbędzie się msza święta, składane też będą kwiaty pod Płytą Nieznanego Żołnierza. Mylił się jednak ten kto wierzył, że obchody będą wolne od partyjnych waśni. Radni Prawa i Sprawiedliwości mają zastrzeżenia do sposobu organizacji uroczystości. Wszystko spowodowane jest planowaną wizytą prezydenta Bronisława Komorowskiego. „Czy obchody rocznicy obrony Płocka są przez władze miasta Płocka organizowane dla polityków, czy dla mieszkańców?” – pytają w oficjalnym proteście radni i parlamentarzyści PiS. Poniżej prezentujemy całą treść, przekazaną nam przez radną Wiolettę Kulpę.

"Wieloletnią tradycją jest, iż w Płocku czcimy obchody rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w wojnie 1920 roku w dniu 15 i 18 sierpnia. Dzień 15 sierpnia jest rocznicą Cudu nad Wisłą, jest także bardzo ważnym świętem dla chrześcijan – Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Dlatego, co roku Płocczanie gromadzą się na uroczystej mszy w Bazylice Katedralnej, a po jej zakończeniu składają hołd bohaterom w wojnie polsko-bolszewickiej poprzez złożenie kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w hołdzie bohaterom poległym w wojnie polsko – bolszewickiej.

Czytaj także: W Płocku powołana zostanie Rada Seniorów

W tym roku władze miasta Płocka zaproponowały podzielenie tej uroczystości na dwie części tj. na mszę świętą oraz na składania kwiatów. Według ratuszowego scenariusza msza święta zostanie odprawiona w Bazylice Katedralnej o godz. 10.00, natomiast moment składania kwiatów przewidziano na godz. 16.30.
Dzielenie uroczystości na dwie części – szczególnie z uwagi na szacunek dla osób starszych, dla których ponowne wyjście może stanowić barierę zdrowotną – jest pomysłem nie do przyjęcia, idącym w złym kierunku oraz ogromnym nietaktem i brakiem szacunku w stosunku do osób, dla których czcimy tę rocznicę.
Argumentacja Urzędu Miasta Płocka, iż zmiana organizacyjna podyktowana została prawdopodobieństwem przyjazdu do Płocka Prezydenta RP nie jest przekonująca i nie stanowi wystarczającej przesłanki do – naszym zdaniem - dezorganizacji tej uroczystości.

Czy obchody rocznicy obrony Płocka są przez władze miasta Płocka organizowane dla polityków, czy dla mieszkańców? Skąd pewność, iż Prezydent RP na pewno w tym dniu do Płocka przyjedzie.

Czytaj także: Płock uczcił 68. rocznicę Powstania Warszawskiego

Nasuwa się dalsze pytanie dotyczące organizacji wizyty głowy państwa w naszym mieście. Czy gdyby służby nadzorujące kalendarz wizyty Prezydenta RP wskazały termin przyjazdu na dzień 16 sierpnia, to będziemy zmieniać w mieście Płocku terminarz obchodów rocznicowych? Naszym zdaniem istnieją poważne obawy, iż część osób wybierze tego dnia tylko jedną z uroczystości w programie, a więc alternatywnie weźmie udział tylko w mszy świętej lub jedynie w uroczystym złożeniu kwiatów, co niewątpliwie zmniejszy rangę tych obchodów.

Bardzo ważny wymiar dla historii naszego miasta mają uroczystości organizowane w dniu 18 sierpnia na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej, podczas których przywołujemy płockich bohaterów – obrońców Płocka w wojnie 1920 roku. Uroczystości te to jedna z niewielu możliwości przypomnienia płocczan poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Bez wątpienia uroczystość ta skupia wiele młodych osób, to dla nich żywa lekcja historii, czego Prezydent Płocka jako nauczyciel powinien mieć świadomość. Zastanawiający jest także fakt zrezygnowania w ubiegłym roku z tradycyjnego apelu poległych w obronie Płocka w 1920 roku.

Czytaj także: Lao Che odznaczeni przez prezydenta Komorowskiego

Stanowczo apelujemy do osób odpowiedzialnych za scenariusz obchodów, aby w bieżącym roku i w latach następnych uwzględnić w programie apel poległych.
Jednocześnie domagamy się od władz miasta Płocka wprowadzenia zmian do programu uroczystości. Jej przebieg nie powinien w tak znaczący sposób odbiegać od tradycji naszego miasta kultywowanej przez dziesiątki lat.

Radni w Radzie Miasta Płocka:
Wioletta Kulpa
Tomasz Korga
Tomasz Kolczyński
Barbara Smardzewska-Czmiel

Parlamentarzyści:
Marek Martynowski - senator RP
Wojciech Jasiński - poseł RP

Ruch Społeczny "Płocczanie":
Mirosław Milewski

Codziennie najświeższe informacje z Płocka na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto