Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia Płock. Ruszyły program dla dziewczynek przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek. Szpital na Winiarach oferuje szczepienia

Damian Kelman
Damian Kelman
Ruszyła kolejna edycja programu szczepień przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Dziewczynki w wieku 12 lat mogą przejść szczepienia w kilku miejscach. Jednym z nich jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Płocku

Rozpoczęła się kolejna edycja profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPC wywołującemu raka szyjki macicy. Jest to nowotwór najczęściej atakujący kobiety w Polsce. Program jest skierowany do płocczanek w wieku 12 lat. Akcja trwała będzie przez trzy lata, dlatego w przyszłych szczepione będą kolejne roczniki. O szczegółach i zagrożeniach w związku z HPV informowaliśmy już wcześniej.

Szczepienia na Winiarach

Jednym z realizatorów projektu szczepień przeciw HPV został Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Szczepienia odbywać się będą w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej "Na Winiarach" przy ulicy Medycznej 22. Szczepienie jest bezpłatne i dobrowolne, każdorazowo poprzedzone będzie konsultacją lekarską. Na szczepienia zapisać się można tylko w swojej poradni POZ, w przypadku pacjentek POZ „Na Winiarach” zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 24 364 63 00 lub 24 364 63 01. Szczepionka przeciw HPV, czyli ludzkiemu wirusowi brodawczaka, znajduje się w kalendarzu szczepień na 2022 r. jako jedno ze szczepień zalecanych.
Szczepienia prowadzone będą w następujące dni:

  • wtorek, środa, piątek w godzinach: 9:00-13:00
  • czwartek w godzinach: 12:00-18:00

Do zakażenia wirusem, który jest uznany za najczęstszą przyczynę raka szyjki macicy i odbytu u kobiet oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn, najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego. Zarazić się jednak można również poprzez bezpośredni kontakt ze śliną czy krwią osoby zakażonej, a także podczas wizyty np. u fryzjera czy na basenie. Medycyna nie wynalazła skutecznego leku na wirusa, leczenie polega tylko na zwalczaniu następstw. Dlatego tak ważna jest tu profilaktyka. W przypadku kobiet regularna cytologia, a prewencyjnie właśnie szczepienie. - informuje Wojewódzki Szpital Zespolony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto