18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Kościuszko w Muzeum Mazowieckim. Otwarto wystawę pamiątek

Agata Witek
Adam Wojnar/ Polskapresse
Od 14 marca w płockim Muzeum Mazowieckim można oglądać pamiątki związane z Tadeuszem Kościuszką. W 220. rocznicę Insukrekcji w ramach wystawy zebrano najważniejsze przedmioty upamiętniające Powstanie i jego dowódcę...

W tym roku obchodzimy okrągłą, 220. rocznicę wybuchu Insurekcji kościuszkowskiej. 24 marca 1794 roku Kościuszko pojawił się na krakowskim rynku i został mianowany Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej. Złożył przy tym przysięgę: "Przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego".

Na pamiątkę bohatera

Od 14 marca w kamienicy przy ul. Tumskiej 8 można oglądać pamiątki związane z Tadeuszem Kościuszką m.in. medale i medaliony, a także pierwsze polskie pieniądze papierowe - banknoty z okresu Powstania. W kolekcji znalazły się również wizerunki Kościuszki w malarstwie i grafice, pocztówki i druki ulotne związane z obchodami 100. rocznicy jego zgonu oraz publikacje poświęcone osobie Naczelnika i Powstaniu.

Obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego i Muzeum Diecezjalnego oraz Towarzystwa Naukowego w Płocku. Wystawę można oglądać do 27 kwietnia 2014 r. Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj również: "Odkrywanie Płocka w XXI w." - wszystko, czego nie wiedziałeś o swoim mieście...

W ramach cyklu "Konfrontacje historyczne" Muzeum Mazowieckie organizuje również spotkanie zatytułowane "Tadeusz Kościuszko - postać wciąż tajemnicza". Gościem specjalnym będzie Tadeusz Cegielski - polski historyk i powieściopisarz, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

Na spotkanie zapraszamy w poniedziałek 31 marca o godz. 17.00 w kamienicy przy ul. Tumskiej 8.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto