18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20. rocznica śmierci Dariusza Stolarskiego - kim był?

Redakcja
17 października przypada 20. rocznica śmierci Dariusza Stolarskiego
17 października przypada 20. rocznica śmierci Dariusza Stolarskiego materiały prasowe
17 października przypada 20. rocznica śmierci Dariusza Stolarskiego, działacza opozycyjnego, którego ciało znaleziono na przystanku na Podolszycach. Okoliczności jego śmierci wciąż pozostają nieznane, a w oficjalną wersję wydarzeń jego przyjaciele nigdy nie uwierzyli.

20. rocznica śmierci Dariusza Stolarskiego

Dariusz Stolarski od sierpnia 1980 do grudnia 1981 był jednym z najmłodszych działaczy płockiej Solidarności. Po ogłoszeniu stanu wojennego, jako nastolatek, zaangażował się w działalność konspiracyjną. Kiedy doszedł do wniosku, że starsi koledzy z „S” są zbyt mało aktywni, swoje sympatie przeniósł na Konfederację Polski Niepodległej. W marcu 1986 roku został aresztowany za działalność niepodległościową. Trafił do wiezienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z którego wyszedł w trzy miesiące później na mocy amnestii (czerwiec 1986 r.). W maju 1988 był jednym z założycieli Płockiej Rady „Solidarności”. Nie godząc się z ustaleniami Okrągłego Stołu, opuścił ją w kwietniu 1989, po czym skoncentrował się na działalności w Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku, której był współzałożycielem (wraz z ludźmi, których poznał podczas głodówki w podkutnowskim Głogowcu).

Czytaj także: Ponowny pochówek generała Bontempsa zaplanowano na sierpień 2014 r.

20. rocznica śmierci Dariusza Stolarskiego
Darek Stolarski to jeden z założycieli płockich struktur FMW, oraz brał udział w tworzeniu MRK „S” Region Płock, Płockiej Rady „Solidarności”, Płockiego Klubu Politycznego i KPN, PPS, PPN, PPZ oraz działającym przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku Duszpasterstwie Akademickim „Petroklezja”. Organizuje z przyjaciółmi z FMW kolportaż prasy podziemnej oraz obserwację funkcjonariuszy SB i akcje ulotkowe, malwał napisy na murach wraz z Krzysztofem Kowalskim ( np. 17 IX 1939- IV Rozbiór Polski - FMW).

Wspólnie z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” MZRiP Federacja zorganizowała w sierpniu i wrześniu 1988 r. wiece poparcia dla akcji strajkowych robotników Wybrzeża i Śląska. Uważając, że porozumienia Okrągłego Stołu to przejaw kolaboracji z władzami komunistycznymi, płockie struktury FMW odmówiły współpracy z Komitetem Obywatelskim i zbojkotowały czerwcowe wybory 1989 r. Darek Stolarski był jednym z przedstawicieli płockiej Federacji, który wziął udział Ogólnopolskiej Konferencji Środowisk Młodzieżowych, 4-5 lutego 1989 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej. Prowadził też szeroko zakrojoną działalność edytorską, wydając „Orlęta” czyli pismo FMW w Płocku oraz pisma młodzieżowe „Elektryk”, „Jagielloniak”, „Małachowiak”.

Chcąc dalej działać na rzecz budowy nowej polskiej rzeczywistości, w 1990 roku odnowił swoje kontakty z KPN- em. Po wyborach 1991 roku został dyrektorem biura poselskiego Michała Tokarzewskiego z KPN-u. Wystartował w wyborach samorządowych, ale zabrakło mu kilku głosów, aby wejść do Rady Miasta.

Czytaj także: Puzzle o Płocku dla szkół i przedszkoli

20. rocznica śmierci Dariusza Stolarskiego
W niedzielę 17 października 1993 roku ciało Darka Stolarskiego zostało odnalezione na jednym z przystanków autobusowych na Podolszycach. Anonimowy policjant, który pojawił się na miejscu zdarzenia, mówił, że Darek leżał na ławce, rękami obejmując jeden ze słupków. Z tyłu głowy miał trzycentymetrową ranę. Według biegłych z warszawskiej Akademii Medycznej, przeprowadzających sekcję zwłok, nie mogła ona być przyczyną śmierci. Z oficjalnego komunikatu wynikało, że ze względu na zmiany miażdżycowe przyczyną zgonu Darka mogła być niewydolność oddechowo-krążeniowa (czyli zawał serca). Co zdarzyło się tamtej nocy między 1 a 2, wciąż pozostaje tajemnicą.

Tablica upamiętniająca śp. Dariusza Stolarskiego została odsłonięta i poświęcona 24 października 2009 r. W 16.rocznicę śmierci ten niezłomny działacz niepodległościowy odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W Płocku radni nazwali jedno z rond przy ul. Gałczyńskiego jego imieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto