Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autosobriety Płock. Rusza globalny program szkolenia kierowców przygotowany przez UNITAR. Na czym dokładnie polega?

Damian Kelman
Damian Kelman
„Autosobriety” to globalny program szkolenia kierowców przygotowany przez UNITAR, którego celem jest ograniczenie nietrzeźwych kierowców za kółkiem. W akcję edukowania włącza się Płock - jako pierwsze miasto w Polsce. Na czym dokładnie będzie polegał program?

Pijani mordercy

Rok w rok na polskich drogach ginie dużo ludzi. Jedną z przyczyn wypadków jest kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, co tyczy się zwłaszcza młodych kierowców. Płock postanawia temu zapobiec i, jako pierwsze miasto w Polsce, rusza z pilotażem prewencyjnego programu szkolenia kierowców "Autosobriety", którego założeniem jest zapobieganie prowadzeniu pojazdów na podwójnym gazie. Według danych z policji, w ubiegłym roku odnotowano blisko dwa i pół tysiąca wypadków drogowych, w których uczestnicy (kierowcy, piesi, pasażerowie) byli pod wpływem alkoholu, a śmierć poniosło 331 osób. W naszym województwie takich wypadków było 354, a zmarły 73 osoby, natomiast 400 zostało rannych.

Czym jest Autosobriety?

Jest to program szkolenia kierowców online, którego celem ejst zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu. Powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ do spraw Badań i Szkoleń i jest obecnie realizowany w RPA, Dominikanie, Meksyku czy Ekwadorze, a od 2024 zostanie wdrożony w kolejnych ponad 10 krajach. Polska jest natomiast pierwszym państwem w Europie, które realizuje ten projekt.

Nauka i wdrażanie podzielone zostały na cztery moduły dostępne na stronie UNITAR oraz na partnerskiej platformie EdApp. Kandydaci na kierowców będą mogli się dowiedzieć, jaki wpływ na organizm ma alkohol, jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów, i jakie ryzyka się za tym kryją, a także z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć po prowadzeniu auta w stanie upojenia.W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Płock został pierwszym miastem w Polsce, które dołączyło do tego programu. W naszym kraju koordynacją wdrożenia projektu będzie się zajmował, działający w strukturach Urzędu Miasta, ośrodek CIFAL Płock. To jeden z 25 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR.

– Nietrzeźwi kierowcy to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Niezwykle istotne jest, aby przed siadaniem za kółkiem po alkoholu powstrzymywał kierujących nie tylko strach przed karą, ale zrozumienie, jak tragiczne mogą być tego skutki. Celem edukacyjnego projektu, który dziś rozpoczynamy w Płocku, a który – mam nadzieję – już wkrótce obejmie cały kraj, jest wyposażenie kierowców w wiedzę. Chcemy, aby program Autosobriety docelowo rozszerzył i uzupełnił tradycyjny program nauki realizowany przez ośrodki szkolenia kierowców – będziemy o tym rozmawiać z właścicielami szkół nauki jazdy, aby każdy kursant mógł je odbyć. Program będzie też dostępny on-line, co umożliwi samodzielne ukończenie szkolenia praktycznie każdemu chętnemu. Mam nadzieję, że wdrożenie programu w Płocku to początek szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej, która przyczyni się do eliminacji tak istotnego problemu, jakim jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu – podkreśla Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto