MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2022. Egzaminy maturalne już w przyszłym tygodniu. Jak płoccy maturzyści czują się przygotowani do egzaminów?

Damian Kelman
Damian Kelman
Waldemar Wylęgalski
Piątek, 29 kwietnia, jest dniem zakończenia roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych. Został im ostatni długi weekend, by przygotować się do zaczynając w przyszłym tygodniu egzaminów maturalnych. Czy czują się gotowi do najważniejszego egzaminu w ich dotychczasowym życiu? Czego się obawiają? Spytaliśmy kilku z nich.

Matura 2022

Tegoroczne egzaminy maturalne z przedmiotów podstawowych są skondensowane w jednym tygodniu. Uczniowie wrócą do szkół na matury w środę i do piątku będą mierzyć się z trzema egzaminami, do których muszą przystąpić wszyscy z nich. Harmonogram prezentuje się następująco:

  • 4 maja (środa) - 9:00: język polski
  • 5 maja (czwartek) - 9:00: matematyka
  • 6 maja (piątek) - 9:00: język angielski, 14:00: język francuski, hiszpański, włoski, niemiecki i rosysjki

Egzaminy maturalne trwać będą niemal przez cały maj. Część pisemna oficjalnie zakończy się 23 maja, a na 18-20 maja zaplanowane jest część ustna. Czego spodziewać się po tegorocznych egzaminach?

Co roku głośno jest o wszelkiego rodzaju przeciekach informacji. Jak się jednak okazuje z biegiem czasu, większość z nich jest wyssana z palca i opiera się o fałszywe informacje. W tym roku natomiast o przecieki powinno być jeszcze trudniej, bo Centralna Komisja Edukacyjna zaostrza przepisy. Dyrektor CKE wydał wczoraj pismo z przepisami dotyczącymi protokołu.

Wszystkie osoby uczestniczące w sprawdzeniu nienaruszalności materiałów egzaminacyjnych, tzn. przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły), przewodniczący zespołów nadzorujących oraz co najmniej jeden przedstawiciel zdających, podpisują protokół, w którym własnoręcznie złożonym podpisem potwierdzają, że liczba pakietów (kopert przezroczystych), które przekazano im do przeliczenia, zgadza się z liczbą pakietów (kopert przezroczystych) wskazaną w wykazie zawartości przesyłki i wszystkie pakiety są nienaruszone. - czytamy w komunikacie.

Pełną treść dokumentu znajdziecie - tutaj.

Najłatwiej, zdaje się, jest przewidzieć, może nie temat, ale lekturę, która będzie wymagana w rozprawce. Od kilku lat lektury przeplatają się następująco: "Lalka", "Dziady", inny utwór. Tak wygląda to chronologicznie:

  • 2015 - "Lalka"
  • 2016 - "Dziady cz. IV"
  • 2017 - "Ziemia, planeta ludzi"
  • 2018 - "Lalka"
  • 2019 - "Dziady cz. III"
  • 2020 - "Wesele"
  • 2021 - "Lalka"

Jeśli wszystko zatem dalej szłoby zgodnie z "planem", w tym roku powinniśmy spodziewać się, że jeden z możliwych tematów do wyboru dotyczył będzie "Dziadów", a konkretniej mogłaby to być druga część utworu. Czy tak będzie? Najpewniej przekonamy się dopiero w środę po 9:00.

Jakie nastroje panują wśród płockiej młodzieży?

O głos przed egzaminami zapytaliśmy samych zainteresowanych i spytaliśmy kilku uczniów płockich szkół. Najpierw jednak o głos poprosiliśmy przedstawicielkę strony pedagogicznej.

- Matura to jak mówią sami uczniowie „ciężki” temat. Oczywiście są obawy, ale nie zakładają, że sobie nie poradzą. Licealiści podchodzą do egzaminu maturalnego z pełną świadomością, że może on mieć wpływ na realizację ich planów. Matura otwiera wiele drzwi, ale i zamyka. Najbardziej obawiają się matematyki i wiedzy o społeczeństwie. Matematyka budzi respekt zwłaszcza w klasie humanistycznej. WOS natomiast wymaga wiedzy, umiejętności i znajomości reguł współczesnego świata. Dominuje pogląd, że jeśli ktoś się uczył to na pewno sobie poradzi. Optymizm przeplata się ze zdrowym rozsądkiem. Jak powiedział jeden zuczniów „nie dajmy się zwariować, najważniejsze jest pozytywne nastawienie”. - przekazała nam jedna z nauczycielek VII LO w Płocku.

Jak ma się to do praktyki i samego zdania uczniów?

- Najbardziej obawiam się matematyki, natomiast najbardziej pewnie czuję się przed przedmiotami humanistycznymi, bo zdaje je również na poziomie rozszerzonym, jak chociażby język polski. Natomiast co do samej matury, czuję się przed nią całkiem dobrze i jestem pozytywnie nastawiony. Nauczyciele wskazywali nam, że w tym roku na maturze z języka polskiego mogą pojawić się "Dziady". O innych przedmiotach trudno coś więcej powiedzieć. Można spodziewać się wszystkiego - powiedział nam Kuba, absolwent ALO i uczeń klasy humanistycznej.

Jak się okazuje, matematyka może być zmorą większej liczby uczniów.

- Myślę, że jestem dobrze przygotowany. Jeszcze z matematyki będę chciał się trochę poduczyć, ale ogólnie jest okej. Nastrój przed maturą mam w porządku. Trochę się stresuję, ale nie jakoś bardzo. Nauczyciele zwracali nam uwagę, żeby, na przykład, powtórzyć lektury obowiązkowe na język polski czy przećwiczyć różne typy zadań z matematyki, żeby zachować systematyczność. Matematyki się zresztą trochę obawiam. Pozostałych przedmiotów jestem w miarę pewny - podzielił się z nami swoimi wrażeniami Adam z jednej z klas ścisłych "Małachowianki".

- Czuję się dość pewnie, ale na pewno będę chciała powtórzyć te podstawowe informacje przed każdym egzaminem. Oczywiście będą to, na przykład, lektury z języka polskiego oraz sztandarowe zadania z matematyki. Stres rośnie z dnia na dzień i pewnie będzie największy w same egzaminy, ale u mnie to normalne. - wytłumaczyła nam Julia z Zespołu Szkół Centrum Edukacji.

Nie brakuje jednak również spokojniejszych tonów i bardziej zwięzłych wypowiedzi.

- Mam spokojną głowę, jeśli chodzi o maturę. Niczym się nie przejmuje - powiedział nam Kacper z "Siedemdziesiątki".

Niezależnie jednak od tego, czy się stresujecie, czy będziecie powtarzać materiał w majówkę, czy będziecie z chłodną głową relaksować się w gronie najbliższych lub znajomych, wszystkim wam, tegoroczni maturzyści, życzymy powodzenia i połamania długopisów. Oby wszystkie egzaminy poszły po waszej myśli, a następnie mogli byście udanie spędzić najdłuższe wakacje swojego życia!

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto