Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich w Płocku? Złożono wniosek do prezydenta miasta

Damian Kelman
Damian Kelman
Piotr Krzyżanowski
Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Płocka - Gracjan Krajewski - złożył wniosek do prezydenta miasta - Andrzeja Nowakowskiego. Tematem jest pochylenie się nad kwestią powołania instytucji Miejskiego Rzecznika Praw Uczniowskich w naszym mieście.

Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich w Płocku

Dokładnie w dniu zakończenia roku szkolnego 2021/22, czyli w piątek, 24 czerwca, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Płocka - Gracjan Krajewski - złożył wniosek do prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego, którego tematem jest powołanie przy urzędzie miasta Miejskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Stanowisko to funkcjonuje w innych większych miastach i spełnia swoją rolę, będąc pośrednikiem pomiędzy uczniami, rodzicami i pedagogami. Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną, ale też psychologiczną i pomaga uporać się ze wszystkimi okołouczniowskimi tematami. Co ważne, owe stanowisko miałoby być pełnione charytatywnie - bez gratyfikacji finansowej.

Treść wniosku

Szanowny Panie Prezydencie,
zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości powołania w płockim ratuszu Rzecznika Praw Uczniowskich. Rzecznik powinien reprezentować interesy uczniów szkół w reagowaniu na sytuacje kryzysowe, Konflikty pomiędzy dyrekcją i kadrą nauczycielską. Powinien również stwarzać odpowiednie warunki do rozwoju dialogu z uczniami, gdyż jest to niezbędne do zbudowania dobrej atmosfery w placówkach oświatowych.

Instytucja Rzecznika Praw Uczniowskich znana jest mieszkańcom Poznania czy Białegostoku. W tych miastach rzecznik zajmuje się m.in.:

  • upowszechnieniem wiedzy na temat praw ucznia wśród społeczności szkolnych
  • prowadzeniem działań informacyjno-edukacyjnych, skierowanych do młodych ludzi, ich rodziców, opiekunów, dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych
  • przeciwdziałaniem naruszeniom praw uczennic i uczniów
  • zapewnieniem młodzieży merytorycznego wsparcia w zakresie korzystania ze swoich praw
  • propagowaniem działań mediacyjnych między członkami społeczności szkolnej

Nie ulega wątpliwości, że szkoła powinna być miejscem, które tworzy właściwe warunki do rozwoju i edukacji młodych ludzi, m.in. poprzez dawanie przykładu w zakresie znajomości i poszanowania prawa. Zgłaszane przypadki naruszeń i nieprawidłowości skłaniają ku wnioskom, że należy wciąż przypominać o konieczności promowania i respektowania praw dzieci i młodzieży w polskich szkołach. Do kwestii, które w mojej ocenie szczególnie wymagają uwagi, należy prawo do dobrej edukacji, prawo do wyrażania własnych poglądów oraz kształtowania życia szkolnego, prawo do prywatności, prawo do odpoczynku.
Tym samym proszę również o rozpatrzenie procedury powołania, wyboru oraz prawnego umocowania rzecznika praw uczniowskich. Jako Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Płocka wierzę, że rola Rzecznika Praw Uczniowskich jest niezbędna do zapewnienia poszanowania praw uczniów i wysłuchania ich głosów. Byłbym ogromnie wdzięczny za poświęcenie tej roli uwagi, na jaką zasługuje.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto