Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami płockich Żydów - druga edycja przewodnika niebawem będzie dostępna. Premiera 28 sierpnia. Co będzie przedstawiać?

Damian Kelman
Damian Kelman
Niebawem, bo już 28 sierpnia, odbędzie się premiera drugiej edycji przewodnika "Śladami płockich Żydów". O czym będzie opowiadać? Gdzie ją zdobyć? Przekonajcie się sami.

Śladami płockich Żydów, czyli druga edycja przewodnika

Niebawem odbędzie się premiera drugiego wydania przewodnika "Śladami płockich Żydów". Pierwsze wydanie miało natomiast miejsce w 2019 roku. Wówczas liczący 500 sztuk nakład wyczerpał się w prawdziwie rekordowym tempie, a sama publikacja Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej pokazała, jak ważne jest przedstawienie historii płockiej społeczności żydowskiej przez pryzmat płockich miejsc i postaci w przystępnej formie przewodnika. Publikacji domagało się wielu płocczan, ale również osób z całego świata, głównie potomków płockich żydów. Doczekali się oni swojej okazji.

28 sierpnia odbędzie się premiera drugiego wydania przewodnika, która będzie znacznie rozszerzona i będzie zawierała nowe, ustalone w przeciągu kilkuletniej pracy autorki informacje oraz wykonane specjalnie na potrzeby wydawnictwa fotografie wraz z kodami QR, pod którymi kryć będą się dodatkowe informacje, treści wideo i grafiki. Dwujęzyczny, polsko-angielski przewodnik będzie dostępny nieodpłatnie w siedzibie Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (Stary Rynek 8). Przewodnik został wydany dzięki wsparciu i pomocy finansowej z urzędu miasta Płocka.

Historia płockich żydów

Dzieje żydów w Płocku są bardzo bogate, a przedstawiciele tej społeczności współtworzyli historię naszego miasta przez ponad 700 lat, pozostawiając po sobie wiele śladów w postaci chociażby budowli i obiektów obecnych na co dzień w przestrzeni miasta. Wiele z nich mijamy codziennie, nie zdając sobie sprawy, z czym są wiązane i jaką historię zawierają. Pamiątki po płockich żydach to nie tylko budynki małej synagogi czy mykwy. I

Znajdziemy je chociażby w obrębie dawnej dzielnicy żydowskiej, obejmującej ulicę Szeroką (dzisiejsza ulica Kwiatka), Więzienną (Sienkiewicza), Ostatnią, Jerozolimską, Synagogalną, Bielską, Tylną i Niecałą, ale także przy najbardziej reprezentacyjnych ulicach miasta – Tumskiej, Grodzkiej oraz przy Starym Rynku. To tu znajdowały się domy, siedziby organizacji, sklepy, zakłady rzemieślnicze i przedsiębiorstwa płockich Żydów. W niniejszej publikacji takich miejsc jest ponad 50, co wybitnie świadczy o wkładzie w rozwój miasta wniesionym przez jego społeczność żydowską. - czytamy w zapowiedzi przewodnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto