Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Vistula Folk Festival. Płock stolicą folkloru już po raz czwarty [PROGRAM]

Karolina Kowalska
Vistula Folk Festival. Płock stolicą folkloru już po raz czwarty
Vistula Folk Festival. Płock stolicą folkloru już po raz czwarty Wojciech Wojtkielewicz
Już po raz czwarty w Płocku odbędzie się Vistula Folk Festival. W dniach 18-23 sierpnia płocczanie będą mogli podziwiać regionalne tańce, śpiewy oraz stroje zespołów z Gruzji, Irlandii, Mongolii, Serbii, Sri Lanki, Ukrainy i Polski.

Vistula Folk Festival jest jednym z najstarszych festiwali folklorystycznych w kraju. W latach 1967-1980 festiwal funkcjonował pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku. Cztery lata temu, po prawie trzech dekadach, festiwal powrócił oferując płocczanom jeszcze bardziej bogaty program artystyczny.

Reaktywowanemu festiwalowi nadano charakter międzynarodowy. Co roku uczestniczą w nim zespoły z rożnych stron świata. Każdy z goszczących na scenie zespołów prezentuje program, który opowiada o historii, tradycji kraju z którego pochodzi.

Przedsmakiem tegorocznej edycji będzie występ gruzińskiego Ensemble Orioni w niedzielę 16 sierpnia w płockich galeriach handlowych (11 – Atrium Mosty I piętro okolice food courtu, 14 - galeria Mazovia I piętro okolice food courtu, 16 – galeria Wisła parter).

Oficjalnie Vistula Folk Festival rozpocznie się 18 sierpnia (wtorek). O godz. 15.30 przed ratuszem POKiS zaprezentuje wszystkie zespoły, które wystąpią w tegorocznej edycji - Sawsiri ze Sri Lanki, Trim The Velvet z Irlandii, Ensemble Orioni z Gruzji, trio muzyczne zespołu Kołos z Ukrainy, grupę tancerzy i śpiewaków z Ułan Bator z Mongolii, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. W środę, 19 sierpnia w Parku Północnym o godz. 18 odbędzie się koncert inauguracyjny. Program artystyczny będzie różnił się od tego, który obejrzymy dwa dni później w płockim amfiteatrze. Z uwagi na to, iż jest to koncert plenerowy, liczba miejsc siedzących będzie ograniczona (POKiS zapewnia około 800 krzeseł). Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Zgodnie z tradycją jeden dzień występów jest wyłączony dla mieszkańców. 20 sierpnia artyści odwiedzą domy dziecka oraz domy pomocy społecznej.

W piątkowe popołudnie, 21 sierpnia o godz. 18 na Starym Rynku POKiS zaprasza na bezpłatny koncert folkowy. Kapela „STROYNOWSKIFOLKBAND” składająca się z pięciu muzyków i trzech wokalistek, którzy wykonują pieśni: kurpiowskie, mazowieckie, białoruskie i ukraińskie. Współczesne aranżacje i mistrzowskie wykonanie nadają ludowym piosenkom nowe brzmienie i jakość. Koncert towarzyszy Jarmarkowi Św. Bartłomieja.

W sobotę 22 sierpnia o godz. 19 w amfiteatrze odbędzie się koncert galowy, podczas którego będziemy mogli podziwiać najlepsze pozycje z repertuaru wszystkich wykonawców.

Zobacz też: Rocznica obrony Płocka przed bolszewikami

Ponadto, w niedzielę w katedrze o godz. 11.30 odbędzie się, jak co roku, msza św. w intencji uczestników festiwalu. Nabożeństwo będzie połączone z występem każdego zespołu, który w narodowym stroju wykona pieśń religijną własnego wyznania. Po mszy, około godz. 12.30, ruszy barwny korowód, który zakończy występ zespołów na Starym Rynku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto