Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Płockie Dni Żydowskie. Spotkanie autorskie, film czy koncert. Co nas czeka podczas wydarzenia? Kiedy się odbędzie?

Damian Kelman
Damian Kelman
Muzeum Żydów Mazowieckich
Na początku września w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku odbędą się X Płockie Dni Żydowskie, podczas których dojdzie do spotkania w klimacie żydowskiej kultury. Co nas dokładnie czeka podczas trzydniowego wydarzenia? Sprawdźcie sami!

X Płockie Dni Żydowskie

Na początku września, a konkretniej 6-8 września, czyli od wtorku do czwartku, Muzeum Żydów Mazowieckich, będące częścią Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zorganizuje dziesiątą już edycję Płockich Dni Żydowskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Będą się one odbywać w siedzibie MŻM przy ulicy Kwiatka 7. Co dokładnie czeka nas podczas trzydniowego eventu?

Program X Płockich Dni Żydowskich

  • Spotkanie z Anną Bikont

6 września o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, która w 2022 wydała książkę „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Spotkanie będzie prowadzone przez Rafała Kowalskiego.

Jest pisarką i dziennikarką związaną z „Gazetą Wyborczą”, którą współtworzyła. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” i European Book Prize. Wydanie amerykańskie tego reportażu znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „The New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Jest też autorką biografii Ireny Sendlerowej „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ponadto z Joanną Szczęsną napisała „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, a z Heleną Łuczywo – biografię Jacka Kuronia „Jacek” wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”. - pisze o autorce MŻM.

  • Pokaz filmu „Bestia” z muzyką na żywo

7 września o godzinie 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Bestia" Aleksandra Hertza - polskiego reżysera żydowskiego pochodzenia - dzięki współpracy Muzeum z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym w Warszawie..

To jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Aktorka wciela się tu w rolę ubogiej wiejskiej dziewczyny, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka. Postanawia rozpocząć samodzielne życie jako modelka i tancerka. Oprawę muzyczną do pokazu „Bestii” w MŻM zapewni na żywo Marcin Pukaluk: muzykolog, performer, kompozytor i producent muzyczny zafascynowanym kinem niemym. Skomponował muzykę do kilkunastu klasyków tego kina, w tym m.in. „Metropolis”, „Nosferatu”, „Gabinet Doktora Caligali”. Występował podczas wydarzeń filmowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Ukrainie i we Włoszech. - czytamy w zapowiedzi.

  • Koncert chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses

8 września o godzinie 19:00[/b, na zakończenie Płockich Dni Żydowskich, odbędzie się koncert chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, który wystąpi również z okazji dwudziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej. Podczas wystąpienia chór przedstawi program oparty na muzyce żydowskiej i polskich ludowych utworach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto