Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski: autorzy projektów zaprezentowali je w ratuszu

Joanna Tybura
Spotkanie z autorami projektów do Budżetu Obywatelskiego
Spotkanie z autorami projektów do Budżetu Obywatelskiego fot. Joanna Tybura
Autorzy, których propozycje do Budżetu Obywatelskiego znalazły się w najlepszej „dziesiątce” mieli w czwartkowe popołudnie możliwość przedstawienia swoich projektów. Na spotkaniu zabrakło niestety autora projektu Multifunkcyjna Muszla Koncertowa z możliwością zorganizowania Kina Letniego wraz z miejscami do siedzenia.

Budowa parku i skweru na osiedlu Podolszyce Południe - czemu akurat park i skwer?

- Myślę, że większość ludzi w tym mieście dostrzega brak zieleni oraz miejsc rekreacji. Liczę na to, że uda nam się osiedle uznawane za sypialnię miasta, gdzie w ostatnich latach postawiono na budowę galerii handlowych, przywrócić mieszkańcom, którzy na co dzień tam żyją. Coraz popularniejsze stają się aktywności, jak bieganie czy nordic walking. Nie zawsze jednak jest na nie miejsce. Chciałbym, żeby to miasto było atrakcyjne dla jego mieszkańców – powiedział Adam Skowyrski.

Czytaj także: Budżet Obywatelski: najlepsze pomysły rekreacyjne

Budowa parkingu z płyt ażurowych na osiedlu Międzytorze - mało kreatywny, ale tak bardzo potrzebny

- Mój projekt jest tak naprawdę pomysłem mieszkańców Międzytorza, którzy od wielu lat o parking postulują. Ten projekt, mówiąc przewrotnie, ale jednocześnie szczerze, jest najmniej kreatywnym pomysłem, spośród tych dziesięciu, na które można oddać głos. Jest projektem najprostszym, a także jednym z najtańszych do zrealizowania. Parking jest po prostu potrzebny mieszkańcom nie tylko Międzytorza, ale i całego Płocka – mówił Konrad Kozłowski.

Rewitalizacja ostatniej barki „Sandomierka” - przybliżyć miasto do Wisły

- Ta barka, której wyjątkowość polega na konstrukcji, jest ostatnią „Sandomierką”. Już się ich nie spotyka na wodach. Rewitalizacja sprawi, że będziemy mogli w Płocku mieć coś niespotykanego. Wszyscy mieszkańcy oraz turyści będą mogli wchodzić na jej pokład. W środku barki mogłoby powstać muzeum żeglugi śródlądowej, której tradycja sięga końca XIX wieku. Dziś Wisła przepływa przez nasze miasto, ale nie ma więzi pomiędzy mieszkańcami a rzeką. Chcielibyśmy mentalnie przybliżyć miasto do Wisły – powiedział Piotr Lisocki.

Czytaj także: Budżet Obywatelski: szansa na pomoc dzieciom

Moja wymarzona szkoła - nauka to nie tylko przepisywanie notatek czy uczenie się na pamięć tekstu

- Nasz projekt polega na wybudowaniu pomocy naukowych na miejscu po starym boisku. Miniteatr antyczny, w którym można poprowadzić lekcje, makieta zamku w Malborku itp. Uważamy, że nasz projekt jest wart zainteresowania, gdyż chcemy by uczniowie osiągali lepsze wyniki w nauce, rozwijali swoją kreatywność i pobudzali zainteresowania. To przede wszystkim ułatwienie w nauce. Nauka to nie tylko przepisywanie notatek czy uczenie się na pamięć tekstu, ale też działanie nowatorskie – mówiły uczennice z Gimnazjum nr 5.

Stop tirom w Płocku - wprowadzenie określonych zezwoleń powinno tę sprawę załatwić raz na zawsze

- Istniejące oznakowanie nie pozwala zatrzymać pojazdu ciężarowego, który na danej drodze nie powinien się znajdować. Wprowadzenie określonych zezwoleń powinno tę sprawę załatwić raz na zawsze. Chcę zaznaczyć, że tu nie chodzi o dyskryminację płockich przedsiębiorców. Ci, po udowodnieniu, że muszą przejechać konkretną trasą, gdyż tam prowadzą swoją działalność, bez problemu otrzymają przepustkę - mówił Piotr Gryszpanowicz.

Czytaj także: Budżet Obywatelski: zobacz najlepsze projekty drogowe

Budowa Przystani Miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” - w Krakowie, w Warszawie na Wiśle coś się dzieje, a w Płocku jest pusto

- Reprezentuję sporą grupę osób, którzy są związani z żeglugą na Wiśle, a teraz ze smutkiem spoglądają na opustoszałe, ziejące pustkami i nudą nabrzeże. Stąd pomysł, by stworzyć replikę ciekawego obiektu, który przez ponad 120 lat wpisywał się w krajobraz naszego miasta, a w ubiegłym roku spłonął. Budowa Przystani Miejskiej jest sposobem na odtworzenie tego ciekawego obiektu. Poprzez to, że posiada ciekawą architekturę jest obiektem unikatowym. Jeśli uda się go odtworzyć, z całą pewnością będzie to wielka atrakcja turystyczna. Proszę państwa, w Krakowie, w Warszawie na Wiśle coś się dzieje, a w Płocku jest pusto – w imieniu wszystkich autorów projektu mówił Paweł Śliwiński.

Budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej i Harcerskiej - w tym miejscu przez sygnalizację świetlną tworzą się korki

Ta propozycja jest odpowiedzią na to, co widzimy w budżetach miasta Płocka od wielu lat. Mam tu na myśli budowę drugiej nitki ulicy Wyszogrodzkiej, która według mnie jeszcze przez najbliższych 10 lat nie powstanie, gdyż są ważniejsze potrzeby. Według naszych wyliczeń, wybudowanie w tym miejscu, czyli na skrzyżowaniu ulic Harcerskiej i Wyszogrodzkiej, gdzie ruch jest dławiony przez sygnalizację świetlną, ronda turbinowego pozwoli na jego rozładowanie – mówił Piotr Gryszpanowicz.

Czytaj także: Gryszpanowicz: Minął prawie rok, ale pasja pozostała

Wyposażenie i remont sali do zajęć integracji sensorycznej - ten projekt jest najtańszą propozycją, a tak wiele znaczy dla rodzin, które z nami współpracują na co dzień

- Naszymi uczniami są dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. Sala, o którą się staramy jest salą terapeutyczną dla dzieci z deficytami rozwojowymi. Ten projekt jest najtańszą propozycją, a tak wiele znaczy dla rodzin, które z nami współpracują na co dzień. Tych rodzin nie stać na to, by zapewnić dziecku zajęcia, których koszt wynosi od 70 do 120 zł. za godzinę. Przy czym takie zajęcia powinny się odbywać dwa razy w tygodniu przez okres dwóch lat, żeby przyniosły rezultaty w postaci zmian w integracji sensorycznej czyli układzie nerwowym dziecka, co przełoży się na jego lepsze funkcjonowanie i lepszą naukę na co dzień – tłumaczyła Anna Ciulińska.

Rondo Lajourdie rondem turbinowym - czy mamy czekać, aż dojdzie do poważnego wypadku?

- Projekt jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców. Na razie nie doszło na tym rondzie do dużego wypadku, ale czy mamy poczekać, aż do takiego dojdzie? Uważam, że rozwiązania, które wprowadziliśmy swego czasu na rondzie Grabskich sprawdziły się i warto by było wprowadzić je na rondzie Lajourdie. Każdy mieszkaniec jadąc od strony Radziwia do starego mostu widzi, że nie wjeżdża tak naprawdę na rondo, tylko jedzie po prostej, co może powodować sytuacje niebezpieczne, których chcielibyśmy unikać – tłumaczył swój ostatni projekt Piotr Gryszpanowicz.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto