Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem - czy warto?

Artykuł sponsorowany mfinanse.pl
Czy wiesz, że decydując się na kredyt konsumencki, masz do wyboru różne formy oprocentowania? Większość banków ma w ofercie zarówno kredyty z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym. Jakie ma to znaczenie przy zobowiązaniu zaciąganym na maksymalnie 10 lat? Czy może istotnie wpłynąć na wysokość raty? Sprawdź wady i zalety kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem.

Kredyt gotówkowy to bardzo popularny produkt finansowy oferowany przez banki. Jest udzielany pełnoletnim osobom fizycznym, posiadającym zdolność kredytową. Kredytobiorca nie informuje banku, jaki cel ma sfinansować zaciągnięte zobowiązanie. Umowa kredytowa zawsze zawierana jest w formie pisemnej i określa m.in. sumę pieniędzy pożyczaną od banku i czas jej spłaty wraz z kosztami kredytu. W umowie jest też informacja, czy oprocentowanie kredytu gotówkowego jest stałe czy zmienne.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Co to znaczy?

Gdy porównuje się oferty kilkunastu kredytów gotówkowych, można zauważyć, że przy każdym z nich widnieje informacja o wysokości RRSO. Jest to skrót oznaczający rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Składa się na nią m.in. marża i prowizja banku, koszty związanie z rozpatrzeniem wniosku niezbędne do udzielenia kredytu, czy ubezpieczenie.

Wpływ na ten parametr ma też oprocentowanie kredytu. Na to, jak jest ono wysokie, rzutuje z kolei wskaźnik WIBOR. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to wysokość oprocentowania, po jakiej banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze. Ustala ją Rada Polityki Pieniężnej i poszczególne instytucje finansowe nie mają wpływu na to, czy wskaźnik ten zostanie obniżony czy podwyższony.

Mimo to WIBOR nie musi wpływać na oprocentowanie kredytu. Warunkiem jest wybór oferty ze stałym oprocentowaniem i podpisanie umowy, w której to kryterium jest uwzględnione.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem jest rodzajem kredytu konsumenckiego. Może go wziąć każda pełnoletnia osoba fizyczna chcąca w ten sposób sfinansować cele inne niż prowadzona działalność gospodarcza. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć do banku wniosek, który musi zostać pozytywnie rozpatrzony. Wpływ na decyzję ma m.in. zdolność i historia kredytowa.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • chcą mieć kontrolę nad wysokością miesięcznych wydatków,
  • planują domowy budżet z wyprzedzeniem,
  • obawiają się, że przez podniesienie stóp procentowych i wskaźnika WIBOR wysokość raty urośnie tak bardzo, że nie będą w stanie spłacać zobowiązania.

Kredyt o stałym oprocentowaniu: dwie strony medalu

Stałe oprocentowanie gwarantuje umowa kredytowa. Wiadomo więc, że jest ono znane już przy zawieraniu zobowiązania i nie zmieni się aż do jego całkowitej spłaty, czyli najczęściej przez kilka kolejnych lat. Dzięki temu kredytobiorca ma pewność, że rata pozostanie na stałym poziomie niezależnie od sytuacji gospodarczej, wysokości inflacji i powiązanych z nimi decyzji odpowiednich organów.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że rata kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem pozostanie taka sama nawet, gdy stopy procentowe spadną. Ponadto liczba ofert takich kredytów proponowanych przez banki jest mniejsza niż przy zmiennym oprocentowaniu. Powodów jest kilka: kredyty ze stałym oprocentowaniem mogą być droższe; często maksymalny czas kredytowania jest krótszy niż przy analogicznych parametrach, ale zmiennym oprocentowaniu, zainteresowanie klientów takim produktem jest mniejsze.

Najlepszy kredyt gotówkowy czyli jaki?

Wybierając najlepszy dla siebie kredyt gotówkowy, trzeba pamiętać, że na jednej szali leży świadomość posiadania stałej raty i fakt, że wahania wskaźnika WIBOR nie wpłyną na miesięczne wydatki. Na drugiej natomiast jest wariant zakładający, że owe fluktuacje doprowadzą do obniżenia stóp procentowych, przez co opłaty osób posiadających zobowiązanie ze zmiennym oprocentowaniem będą niższe.

Jeśli jednak wskaźnik WIBOR gwałtownie wzrośnie, mając kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, dobrą opcją jest jego szybka spłata. Nie zawsze jednak ma się taką możliwość — wówczas oprocentowanie stałe daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Niezależnie jednak od rodzaju oprocentowania, decydując się na kredyt gotówkowy każdorazowo trzeba zwrócić uwagę na to, aby umowa była zrozumiała i przejrzysta oraz zawierała informacje o wszystkich opłatach. W wyborze najlepszej opcji pomocny jest kalkulator kredytu gotówkowego. Wpisując preferowaną kwotę pożyczki, okres spłaty oraz swój wiek, można sprawdzić jak wysoka będzie pojedyncza rata. Narzędzie to pozwala też sprawdzić, jak będzie się zmieniać jej wysokość przy różnych parametrach. Kalkulator dostępny na stronie mFinanse porównuje oferty wielu banków i pozwala w szybki sposób zapytać o szczegóły oferty. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-gotowkowy/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto