Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku będzie miało swój ogród sensoryczny. Dziś rozpoczęto pierwsze nasadzenia [ZDJĘCIA]

Damian Kelman
Damian Kelman
Przy LO im. Władysława Jagiełły powstanie Ogród Sensoryczny. Będzie to doskonałe miejsce do odpoczynku, ale także edukacji, które dodatkowo dostosowane będzie do osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim niewidomych. Zobaczcie zdjęcia z pierwszych nasadzeń!

Ogród Sensoryczny przy Jagiellonce

W czwartek, 28 kwietnia, rozpoczął się projekt utworzenia Ogrodu Sensorycznego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku. Wizję projektu i jego główne założenia dziennikarzom przedstawiły Małgorzata Pawlak - dyrektor szkoły - oraz Agata Janiszewska - odpowiedzialna za projekt utworzenia ogrodu, będąca jednocześnie nauczycielką języka angielskiego w Jagiellonce. Ogród Sensoryczny powstaje przy wsparciu Fundacji Orlen Dar Serca, a także Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN, chociaż tak naprawdę powstał z inicjatywy pewnego szkolnego programu.

- W szkole jest realizowany program międzynarodowy, którego celem jest rozszerzanie kreatywności i działań społecznych wśród młodzieży. Motywowanie i zaangażowanie się uczniów w działania społeczne opiera się zgodnie z założeniem - Myśl globalnie, działaj lokalnie. - wytłumaczyła pani Janiszewska.

Ogród Sensoryczny będzie zawierał liczne alejki z drzewami i przeróżną roślinnością, która będzie dostępna dla uczniów, ale i dla wszystkich, którzy będą mieli ochotę wypocząć i zrelaksować się w ogrodzie. Szkoła chce, by punkt służył również uczniom Jagiellonki i być może służył za element zajęć, a także ma być wizytówką, którą zapraszać będą uczniów Szkół Podstawowych do integracji. Niezwykłym elementem, poza faktem, iż sam ogród będzie pierwszym tego typu obiektem w Płocku, będą alejki ze spersonalizowanymi drzewami, gdzie powstaną drewniane twarze drzew, które będzie można dotknąć i bliżej poznać. Wszystkie drzewa będą ponadto posiadały swój kod QR, który pozwoli nam włączyć jego historię opowiadaną z pozycji narratora, którym będzie samo drzewo. Historię będą przeróżne, ale skupiać się będą wokół stuletniej historii placówki. Co ciekawe, historie mają zostać utworzone przez samych uczniów, a część z nich już nawet powstała. Wszystkie drzewa-narratorzy będą miały również swoje imiona zapisane przy nich językiem Braille'a. Niewykluczone zatem, że niebawem pojawi się konkurs na imiona dla tych drzew. Szkoła pragnie również zwrócić uwagę na element dbania o ekologię. W ogrodzie mają powstać domki dla jeży oraz inne punkty pomocy zwierzętom. Prowadzone już były również rozmowy z płockim Ogrodem Zoologicznym, by ustalić, jakie ptaki mogły znaleźć schronienie na tym obiekcie. Zwieńczeniem wszystkiego ma być natomiast duża altana, pod którą mogłyby się odbywać różne wydarzenia.

Ogród przyjazny niewidomym

Założeniem ogrodów sensorycznych jest to, że mają oddziaływać na wszystkie zmysły człowieka. Z uwagi na fakt, że Jagiellonka pozostaje w stałej współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Laskach, w którym to uczą się dzieci z problemami ze wzrokiem, duża uwaga ma być poświęcona właśnie im potrzebom i bezpieczeństwu.

- Miał być to ogród sensoryczny, czyli oddziałowujący na różne zmysły człowieka. Z tego względu, że Jagiellonka ma współpracę ze szkołą w Laskach, gdzie uczą się dzieci niedowidzące i niewidome. Dlatego zależało mi na tym, by wprowadzić tu rośliny, które będą oddziaływały na zmysły poza wzrokiem. Rośliny, które pachną, szeleszczą, mają ciekawą strukturę liści czy kwiatów. Ogród ten będzie pełnił nie tylko formę relaksu i wypoczynku, ale też funkcję edukacyjną. - wyjaśniła Magdalena Kolasińska, architekt krajobrazu, która jest odpowiedzialna za utworzenie planu ogrodu.

Pierwszego dnia prac przy ogrodzie zostały zasadzone kosaćce, liliowce czy hortensje. Architekt skupiła się na tym, by zasadzane rośliny lubiły cień i półcień, ponieważ w takich warunkach przyjdzie im się rozwijać w tym ogrodzie. Ponadto ważnym założeniem było również, by zasadzane rośliny kwitły w różnych okresach roku tak, aby całym rokiem zwiedzający mogli podziwiać kolorowe kwiaty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto