Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZOO Płock. Nowe ptaki w płockim ogrodzie zoologicznym: Ara hiacentowa, sowa śnieżna, puchacz, cietrzew czy syczek!

Damian Kelman
Damian Kelman
Płocki Ogród Zoologiczny stał się domem dla nowych kilku gatunków ptaków. Przede wszystkim bogatą kolekcję ZOO zwiększyły papugi - ary hiacyntowe, ale to nie wszystko. Dowiedzcie się o nich więcej!

Największe papugi świata w Płocku!

Do płockiego ZOO przyjechały nowe gatunki przeróżnych ptaków. W Pawilonie Ptaków Tropikalnych możemy już oglądać długo wyczekiwaną parę ar hiacyntowych. Samiec przybył do Płocka z Amsterdamu, a jego partnerka z Berlina. Czym charakteryzuje się ten gatunek?

Jak, w skrócie, możemy przeczytać na stronie płockiego Ogrodu Zoologicznego, jest to papuga ceniona przez hodowców na całym świecie ze względu na niezwykłą urodę i łagodność. Jest też bardzo towarzyska. Jak wszystkie ary jest bardzo głośna i potrafi naśladować ludzki głos. Ary to ptaki długowieczne. W warunkach naturalnych dożywają nawet 60 lat. Występują w Ameryce Południowej: w północnej Brazylii - od doliny Amazonki, w północno - wschodnim Paragwaju oraz wschodniej Boliwii. Ich naturalnym środowiskiem są tropikalne, wilgotne lasy deszczowe, doliny rzek, zagajniki palmowe i sawanny. Papugi te prowadzą dzienny tryb życia. Zazwyczaj spotyka się je w parach lub dużych grupach. Ara hiacyntowa jest największą z latających papug – długość jej ciała to aż 1 m, z czego połowę stanowi ogon. Waży do ok. 2 kg, a rozpiętość jej skrzydeł wynosi ok. 1,2 m. Dymorfizm płciowy praktycznie nie występuje - samica papugi hiacyntowej jest jedynie nieco bardziej smukła niż samiec. Ubarwienie jest jednolite - kobaltowo niebieskie, natomiast wokół ciemnobrązowych oczu i u nasady dzioba znajduje się żółta, naga skóra. Czarny, duży, masywny i zakrzywiony dziób służy arze hiacyntowej do rozłupywania pożywienia.Ary hiacyntowe to monogamiści. Łączą się w pary na całe życie. Ich lęgi odbywają się w czasie pory deszczowej (od lipca do grudnia), kiedy występuje lepszy i bardziej różnorodny wybór pokarmów, co ma duże znaczenie w przypadku odchowu młodych. Samica składa w dwudniowych odstępach dwa, trzy jaja, które wysiaduje przez ok. 28 dni. Samiec dostarcza jej pożywienie. Z reguły tylko 1 pisklę dożywa opierzenia. Kolejne wykluwają się bowiem kilka dni po pierwszym i zazwyczaj są słabsze. Po wykluciu się młodych, zarówno samiec jak i samica, wyruszają w poszukiwaniu pokarmu. W pełni opierzone młode papugi hiacyntowej stają się po niespełna 13 tygodniach, a po opuszczeniu dziupli przeżywają z rodzicami jeszcze około roku do półtora. Dojrzałość płciową ary hiacyntowe uzyskują późno, bo dopiero w wieku 7 lat.

To jednak nie jedyny gatunek, jaki zasilił nasz ogród zoologiczny! Więcej zdjęć i gatunków znajdziecie w galerii!

ZOO Płock. Nowe ptaki w płockim ogrodzie zoologicznym: Ara h...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto