Falstart Mustangów. Wysoka porażka w Białymstoku

materiały prasowe
W rozegranym w niedzielę 14 kwietnia meczu pierwszej kolejki PLFA I drużyna Lowlanders Białystok na własnym boisku pokonała Mustangs Płock 48:0.

Od początku pierwszego w tym sezonie dla obu drużyn meczu dominowały formacje defensywne. Pierwsze przełamanie nastąpiło jeszcze przed zakończeniem otwierającej starcie kwarty. Ładne podanie Damiana Kołpaka na przyłożenie zamienił dobrze dysponowany tego dnia Tomasz Zubrycki. Jeszcze przed końcem tej części gry błysnęła coraz lepiej działająca obrona Lowlanders. Gospodarze zdobyli dwa punkty po tym jak udało im się powalić gracza Mustangów w jego polu punktowym.

W drugiej kwarcie wiatr w żagle załapała białostocka ofensywa. Sygnał do ataku dał rozgrywający Damian Kołpak, który zdobył przyłożenie po akcji biegowej. Chwilę później gospodarze mogli cieszyć się z kolejnych punktów. Ponownie po świetnym zagraniu w obronie. Jeszcze przed przerwą zabłysnął Michał Korzeniecki, który wykorzystał dwa z podań Kołpaka zdobywając kolejne dwa touchdowny dla gospodarzy. Do przerwy białostoczanie knockdowowali płocczan 36:0.

W trzeciej kwarcie Mustangi zwarły szyki, ale poprawie uległa tylko gra w obronie. Mający problemy ze zdobywaniem jardów atak nie był w stanie konstruować długich serii. W całym meczu Lowlanders aż czterokrotnie przechwytywali podania wykonywane przez rozgrywającego Mustangs. Ostatnie zagranie tego typu zakończyło się dla gospodarzy zdobyczą 6-punktową gdy futbolówkę złapał Tomasz Zubrycki.

Końcowy akcent meczu należał do Kołpaka. Jego przyłożenie po akcji biegowej przypieczętowało 20. zwycięstwo białostoczan w historii występów w PLFA.

Białostoczanie i płocczanie po raz pierwszy zmierzyli się w prawie dokładnie pięć lat temu. Wtedy Lowlanders wygrali na swoim boisku 44:18. Triumfując w niedzielę Ludzie z nizin wyśrubowali bilans starć z Mustangs do 6-1. - Początek meczu mieliśmy dosyć wolny. W drugiej kwarcie zagraliśmy jak z nut. W całym spotkaniu obrona zaprezentowała się wzorowo - powiedział Tomasz Żukowski, defensive back Lowlanders Białystok. - Przed nami mecz z Kraków Kings. Ta drużyna to dla nas zagadka. Bez względu na to co wiemy o rywalach od początku postaramy się narzucić nasz styl gry - dodał Żukowski.

- Wynik nie odzwierciedla tego co działo się dzisiaj na boisku. Co nie zmienia faktu, że defensywa i zespoły specjalne Lowlanders zasługują na najwyższe uznanie. W pierwszej połowie pozwoliliśmy białostoczanom na zdobycie wielu punktów. W drugiej nasza gra w obronie wyglądała już dużo lepiej - skomentował Jarosław Garwacki, koordynator defensywy Mustangs Płock. - Teraz naszą formację ataku przejmie Mihailo Slabajna, który ma doświadczenia z drugiej ligi niemieckiej (GFL 2) i ligi uniwersyteckiej w USA (NCAA) - dodał Garwacki.

Jednym z najlepszych zawodników Lowlanders był Tomasz Zubrycki, który zdobył przyłożenia zarówno w ataku, jak i obronie. Znakomicie zagrał Michał Maksimowicz, który popisywał się świetnymi biegami. Dobrze atakiem dowodził Damiana Kołpak. W obronie liderem był Maciej Maksimowicz, który kilkukrotnie powalił rozgrywającego rywali przed linią wznowienia akcji. Wśród Mustangów na wyróżnienie zasłużył liniowy ofensywny Mihailo Slabajna, który dobrze blokował i starał się motywować kolegów do lepszej gry. W obronie wyróżnił się grający w drugiej linii Marco Dedic.

Kolejny mecz ligowy Lowlanders rozegrają 27 kwietnia, gdy w Krakowie zmierzą się z Kings. Dzień później Mustangi podejmą beniaminka w PLFA I drużynę Tytani Lublin.

Lowlanders Białystok - Mustangs Płock 48:0 (9:0, 27:0, 0:0, 12:0)

I kwarta
7:0 przyłożenie Tomasza Zubryckiego po 26-jardowej akcji po podaniu Damian Kołpaka (podwyższenie za jeden punkt Artur Zalewski)
9:0 safety - dwa punkty dla Lowlanders za powalenie zawodnika Mustangów z piłką w jego polu punktowym

II kwarta
16:0 przyłożenie Damiana Kołpaka po 6-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Artur Zalewski)
18:0 safety - dwa punkty dla Lowlanders po przewróceniu się zawodnika Mustangów we własnym polu punktowym
25:0 przyłożenie Michała Korzenieckiego po 15-jardowej akcji po podaniu Damiana Kołpaka
36:0 przyłożenie Michała Korzenieckiego po 26-jardowej akcji po podaniu Damiana Kołpaka (podwyższenie za jeden punkt Artur Zalewski)

IV kwarta
42:0 przyłożenie Tomasza Zubryckiego po 34-jardowej akcji powrotnej po przechwycie
48:0 przyłożenie Damiana Kołpaka po 3-jardowej akcji biegowej